На следния ден ние почнахме работа и при нас идваха пъстри върволици от хора. Тук бие на очи разликата между протестанти и православни. Евангелската пропаганда е изиграла голяма културна рола в този край. Банско има 4-5000 жители, от които голяма част са протестанти. При вида на последните аз бих го кръстил град, гледайки православните – село. Протестантите са граждани и по масова интелигентност, и по домашен живот, и по вънкашни обноски. Няма между тях неграмотни, като почнеш от старите, включително и жените. Любознателността им отдавна е прекрачила Библията те четат всичко и във всяка къща има по няколко книги, “позволени” от полицията и “непозволени”.

Това пише в книгата си “Хайдушки копнения” Пейо Яворов за жителите на Банско.

От времето на първите преводи на Библията на славянски език от светите братя Кирил и Методий и техните ученици и първият съвременен превод, дело на Петко Р. Славейков досега, протестантството продължава да реформира хората и да изгражда отговорно и съзнателно общество. 

Патриархът на българската литература Иван Вазов пише: “Преводът на Библията на съвременен български език от Американската мисия беше епоха на възраждането, просветата и езика на българския народ”.

На 31 октомври 1517 г., теологът Мартин Лутер окачва на вратата на Дворцовата църква във Витенберг – Германия списък с неговите "95 тезиса или диспут относно силата и ефективността на индулгенциите". С това, той полага началото на Реформацията.

Днес д-р Емануил Атанасов, млад лекар от най-голямата ромска махала в Бургаски регион – тази в Средец, заедно със своето семейство от години променят средата, в която живеят. Баща му е пастор на църква, където вече 18 години стотици деца получават храна, библейски урок и помощ в учебния процес. По тяхна инициатива е преобразено и детското отделение в местната болница. Хората от ромската махала го почистват и боядисват.

Още по време на Ковид, младият лекар и баща му обикалят от къща на къща в квартала за да раздават санитарни материали за превенция. Преди месец братът на Емануил успява за два дни да подстриже и обръсне безплатно десетки жители на махалата. А самият д-р Атанасов преглежда хората в своя квартал безплатно. „Важно е да им помогнем да си създадат хигиенни навици. Да се грижат с повече уважение за самите себе си“, казва д-р Атанасов.

В тази ромска махала децата не пропускат час и ходят редовно на училище. По думите му, грижата за създаване на образователни и санитарни навици, върви ръка за ръка с духовното укрепване. „Пълното преобразяване се случва, чрез вяра в Господ Исус Христос“, споделя Емануил.

„Това е заложено в основните пет постулата на реформаторите. А те са - Библията, Божието Слово, е единственият и абсолютен авторитет по всички въпроси, свързани с вярата. Спасението на човек става само и единствено чрез вяра, той не може да го заслужи чрез добри дела. Спасението на човек е по благодат, единствено заради Божията доброта. Спасението е само и единствено чрез заместителската жертва на Исус Христос на кръста, няма друг начин за спасение, няма друг посредник между Бог и човек. Всичко, което християнинът върши трябва да е за Божия слава, а не за негова собствена“, пояснява Нели Тончева, чието семейство е подало ръка на Емануил Атанасов да запише и завърши медицина. Като преводач наскоро тя е участвала в кампания на американски лекари сред най-бедното население в девет села в Бургаски регион.

„На тези места, където има църква и вярващи хора, независимо от трудните условия, хората са видимо по-спретнати, изразяват се добре, а младите момичета избират да учат и да планират бъдещето си. Дори здравната култура е на по-високо ниво“, разказва Нели Тончева. Сред прегледаните от доброволците за пет дни близо 700 души, 600 са получили безплатно диоптрични очила и лекарства. 

За преобразяването на цели общности, чрез Божието слово, за предразсъдъците, които все още създават бариери и за вярата, която не разделя по етнос и социален статус, но изгражда, чуйте какво споделиха Нели Тончева и д-р Емануил Атанасов в звуковия файл: