Увеличаване на инвестициите в културната инфраструктура гарантират от ГЕРБ - СДС
След като през тази година изпълнихме ангажимента си за чувствително увеличение на бюджета за култура, сега поемаме ангажимент за осъществяване на дълбока структурна реформа на модела на финансиране на културния сектор.
В новия модел освен количествен (продажба на билети) трябва да бъде заложен и качествен критерий, който в момента до голяма степен отсъства като стимул за системата. Поемаме ангажимент за увеличаване на инвестициите в културната инфраструктура, сградите - паметници на културата и археологията. Целта на културата, в която има държавно финансиране е да възпитава вкус, да изгражда интелигентност и да формира здрав ценностен светоглед, а не единствено да продава билети. Това заяви Тома Биков - зам.-председател на Комисията по култура и медии в 50-ото Народно събрание, по време на среща - дискусия с представители на културните институции в Кюстендил.
В дискусията се включиха водачът на ГЕРБ - СДС Христо Терзийски и кандидатите от листата: Радослава Чеканска, Владислав Паунов, Иван Каназирски, Елка Лукарска и Моника Стоичкова.
Пред гилдията Тома Биков обясни какви са програмите и възможностите за финансиране на читалищата. Той заяви още, че се подготвя Програма за съучастие на държавата за ремонт на сгради, които са паметници на културата. Когато държавата е определиха един имот за паметник на културата, няма как само собствениците да имат ангажимент.
Биков поясни, че ще бъде на принципа на санирането - съучастие и помощ от държавата. По негови думи са необходими около 800 млн. лв., за да се оправи културната инфраструктура. “Трябва и административен капацитет, за да се реализират проектите”, подчерта Тома Биков.
“Нашата идея е да се премине към децентрализация на Нематериалното културно наследство в шест района, които да се занимават с паметниците от местно значение”, обясни още Биков.
“Похвален е ремонтът, който се направи на театъра в града при предишния кмет. Това означава, че има активност, че има отношение към сектор “Култура”. При Галерията също се задвижиха нещата и очакваме да започне ремонтът. При библиотеката и музея положението не е добре. Има какво да се направи по отношение на културата и държавата трябва да помогне”, заявиха от гилдията и се обърнаха към Тома Биков с думите:
“Ваша заслуга е пожизнената пенсия, която се осигури на музикантите. Уважаваме ви като човек, който се бори за интересите на културната сфера.” Те го поздравиха и за предприетите стъпки да се отпуснат 1 млн. лв. за български културни институти в Северна Македония.
“Изтървем ли културата - изтърваваме всичко. Градът ни може да покаже всичко. Кюстендил не е необходимо да си внася история, защото я има - може да се покаже Рим, може да се покаже Османската култура. Паметниците съществуват и стоят в центъра на града. Имаме баня от 16 век! Колко градове могат да се похвалят с това нещо?! Има и движимо, и недвижимо културно наследство”, категорични бяха културните дейци и настояха държавата да окаже нужната подкрепа на Кюстендил по тази линия.
Тома Биков увери, че ГЕРБ има цялостна програма за развитие на България и всички сектори са засегнати в нея - икономика, социална политика, култура. Той обясни, че неговият стремеж е във всички закона за културата тя да е изключение, защото при нея има голяма специфика и не може просто да функционира на пазарен принцип.
Водачът на листата Христо Терзийски обърна внимание, че ежегодните културни събития, на които регионът е домакин, привличат все повече посетители не само от цялата страна, но и от съседните Гърция, Сърбия и Северна Македония. “Това създава много добри предпоставки за утвърждаването на Кюстендил като национален културен и творчески център”, посочи Терзийски.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!