Успешно приключи проект, свързан с отговорното управление на местните и национални институции по заетостта
На 13 и 14 юли 2023 г. се проведоха работни срещи и кръгла маса по проект „Активен граждански сектор за по-добро административно обслужване по насърчаване на заетостта в област Плевен“, с договор за безвъзмездна финансова помощ №BG05SFOP001-2.025-0181-C01, изпълняван от сдружение „ВИА ХУМАНИКА“ в партньорство със Сдружение „СОЦИУС“. Проектът е финансиран по процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“ на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от ЕСФ на Европейския Съюз.
Основната цел на проекта е активизиране на гражданския сектор в Северозападен район за участие в процесите на формиране, изпълнение и мониторинг на политиките за насърчаване на заетостта, с оглед гарантиране на открито и отговорно управление на местните и национални институции по заетостта. Периодът за изпълнение на договора за БФП е 12 месеца от 12.08.2022 г. до 12.08.2023 г., като общата стойност на проекта е 58 343.76 лева.
В рамките на застъпническа кампания "Заедно за по-добър живот на уязвимите групи" се проведоха работните срещи в градовете Плевен, Долна Митрополия и Никопол, на които участие взеха работодатели, представители на НПО, ДБТ, общинска и областна администрация, местни представители на социално-икономически партньори, хора от уязвимите групи.
На срещите беше представен анализ с оценка и извеждане на предложения от проведеното проучване на мнението на страните в процеса по прилагане на политиките по заетост. Разпространени бяха информационни листовки и брошури с информация за проекта, както и доклад с резултатите от проучването. Работните срещи дадоха своя принос за подобряване ефекта на местно и национално ниво от политиките по насърчаване на заетостта, насочени към най-уязвимите групи на пазара на труда чрез предложения за промяна в методиката за разпределение на средствата за активна политика от страна на Агенция по заетостта. Участниците в мероприятията се обединиха около становището, че програмите и мерките за насърчаване на заетостта са полезни за бизнеса и за безработните лица, но е необходима по-целенасочена работа за насочване на финансовия ресурс към по-слабо развитите региони, както и към най-уязвимите групи на трудовия пазар каквито са хората с увреждания и лицата над 50 годишна възраст.
Участниците в застъпническата кампания обединиха усилията си за съвместна работа по граждански мониторинг и контрол ва политиките по заетост чрез сключване на Споразумение за изграждане на застъпническа коалиция.
На кръглата маса, проведена в гр. Плевен, се организира обществено обсъждане на механизмите за по-активно гражданско участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. Целта е да се постигне по-широка ангажираност на гражданското общество в подкрепа на мерките за по-висока публичност и отчетност на работата на местните ДБТ, Съвети за сътрудничество и Комисията по заетост в областта.
Радваме се да дадем публичност на нашата дейност и принос за подобряване достъпа на хората в неравностойно положение на трудовия пазар и на работодателите до програми и мерки за насърчаване на заетостта, както и да допринесем разпределението на средствата за насърчаване на заетостта от Агенцията по заетостта да се насочи приоритетно към регионите, които са сред най-бедните и слабо развити в икономическо отношение в страната.