Област Русе е сред областите, в които жителите не усетиха водната криза. В едно-единствено населено място в Беленско имаше временен проблем, но никъде не е въвеждан режим на водоснабдяването. Случвало ли Ви се е във Вашата практика да преодолявате подобни предизвикателства, свързани с недостига на вода?

Правим всичко възможно, за да не се стига до въвеждане на режим на водоснабдяването.

Нашите експерти всяка година набелязват проблемни, амортизирани участъци от мрежата, които често аварират, и правим инвестиции в тяхната подмяна. Насочването на средства към реконструкцията, разширяването или обновяването на съществуващите мрежи е част от плана ни за развитието на ВиК системите, които поддържаме. Освен това водим успешна и активна комуникация с представители на областните общини, като обсъждаме кои са приоритетните и най-чувствителни места по мрежата, които имат нужда от ремонти, и съвместно решаваме кои са ремонтите, които може да извърши ВиК дружеството чрез инвестиционната програма, и кои ще бъдат извършени от съответната община.

Другата причина да не сме оставяли населените места дълго време без вода е, че служителите ни, които работят на терен, тези, които поддържат ВиК мрежите и съоръженията, правят всичко възможно да отстраняват възникналите проблеми своевременно. Възникват аварии, но екипите ни в Русе и в останалите населени места се мобилизират доста бързо и обикновено отстраняват авариите в рамките на работния ден.

Какво може да се направи, за да се реши проблемът в дългосрочен план?

Проблемът с климатичните промени и засушаването не засяга само отделни части на страната. Ние използваме доста подземни водоизточници с голям дебит, но и те не са неизчерпаеми. Логично е засушаването да води до намаляване на дебита, особено на по-плитко разположените водоизточници. Част от мерките, които могат да помогнат за решаването на проблема в дългосрочен план, са:

• активното инвестиране в обновяване на ВиК системите;

• търсенето на варианти за алтернативно или допълнително водоснабдяване там, където е необходимо;

• обследването на мрежата за навременно откриване и отстраняване на аварии за намаляване на загубите на вода по мрежата;

• по-рационалното използване на наличните водни ресурси това са част от мерките, които могат да помогнат за решаването на проблема в дългосрочен план.

Стана модерно да се говори постоянно за иновации. Има ли нови услуги, които дружеството предлага на своите абонати?

Всеки потребител, който си направи регистрация в уебсайта ни, вече има достъп до подробна актуална информация за показателите на водата в населеното място, където е регистриран неговият имот. Например мнозина се интересуват от твърдостта на водата. Максималната допустима обща твърдост е 12 mg-eqv/l, а твърдостта на водата, която пием в Русе, е малко над 5 mg-eqv/l, тоест водата е със средна твърдост. Тази информация е видима в потребителския профил на абонатите от гр. Русе.

Вече се визуализира и диаграма със средномесечното потребление за обособената територия. Освен това в профила си потребителите в гр. Русе могат да видят датата за предстоящо отчитане, новите си задължения, както и последните си дванайсет фактури.

Датата на предстоящото отчитане потребителите в гр. Русе могат да научат и чрез безплатното ни мобилно приложение, което е налично в Google Play. Мобилното приложение изпраща известия за нови задължения и предоставя възможност за изпращане на сигнали за аварии.

Какво се случи с присъединяването на потребителите към канализационната мрежа в кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“. С години и с голямо нетърпение чакаха изграждане на канализационна мрежа. Присъединиха ли се вече всички?

Бих искал да използвам възможността и отново да призова жителите на кв. „Средна кула“ и кв. „Долапите“, които все още не са присъединили имотите си към канализационната мрежа, да го направят. При положение че има функционираща канализация, е недопустимо все още да се използват септични ями. Към момента в „Долапите“ са се присъединили 57 % от абонатите, а в „Средна кула“: 50 %. Съгласете се, че тези стойности са твърде ниски, като се има предвид фактът, че мрежата е в експлоатация вече повече от година.

Източник: Акцент.бг