Община Варна ще отпусне средства за пострадалия при пожар диагностично-консултативен център – ДКЦ III в кв. „Владислав Варненчик“. Необходимата сума за възстановяване на щетите е 80 хил. лв. без ДДС, стана ясно на днешното заседание на комисията по финанси и бюджет, на което съветниците дадоха зелена светлина за финансовото подпомагане. Пожарът избухна на 7 юли и нанесе сериозни материални щети на третия етаж на едното крило на сградата.

Сред темите на заседанието бе и ДКЦ II „Св. Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“. Широка дискусия предизвика искането на управителя на лечебното заведение за отпускане на около 600 000 лв. за покупката на нов рентген и апаратура и за погасяване на задължения. Съветниците дадоха съгласието си да се предоставят до 380 000 лв. за новото медицинско оборудване, които да бъдат от осигурени от бюджета за следващата година. С тяхно решение общината ще отпусне до 200 000 лв. за покриване на натрупаните задължения.

Близо 225 000 лв. са дълговете на Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания във Варна. От тях 156 000 лв. са за неизплатени заплати и осигуровки на персонала. Лечебното заведение дължи също 68 000 лв. на контрагенти, стана ясно още на заседанието.

В дневния ред беше включено и предложение Община Варна да отпусне близо 15 000 лева за провеждане на 66-ия международен конгрес на UMEM – Международен съюз на лекарите писатели, но съветниците не го подкрепиха.

Отхвърлено бе и искането на частна компания Община Варна да подпомогне финансово епизод на предаването „Без багаж“, посветен на морската столица.

Членовете на комисията не дадоха съгласието си да се предоставят допълнителни средства за проекта „Българската армия – от Аспарух до наши дни“. Сдружението за възстановяване на българската слава „Бран“ са кандидатствали за финансиране пред фонд „Култура“, но са получили половината от желаната сума от 16 200 лв.