Социалистите в Пловдив разкритикуваха проектобюджета на града за следващата година. Точката ще се гледа предстоящото утре заседание на ОбС.
„За да може да има смислен анализ на числата и актуализиране на бюджетната прогноза за 2026-2028 г., трябва да има управленска програма за управление на Община Пловдив. Една година изтече от мандата, а тя все още липсва“, заявиха на нарочна пресконференция общинските съветници от БСП за България инж. Калин Милчев, Илия Гатев, арх. Костадин Палазов и Милка Сърнешка, както и Иван Петков – избран за депутат в 51-вото Народно събрание.
От БСП за България се обявиха против инженеринга при провеждането на обществените поръчки.
„Порочността на тази практика се доказа в годините. За да има предвидимост в разходите и качествено изпълнени обекти, Община Пловдив трябва да има предварително изготвени проекти и след това да се търсят строители за тяхното изпълнение“, категорични са от левицата. Според тях, е неприемлива практиката да се възлага на изпълнителя както проектирането, така и строителството, което е предпоставка за безкрайно нарастващо финансиране и неясен краен резултат.
По отношение на предложеното от местната управа предсрочно освобождаване на управителя на МБАЛ "Св. Мина" Пловдив, общинските съветници от "БСП за България" ще гласуват с „въздържал се“ поради неизяснени факти и обстоятелства.
Във връзка с казуса с отдаването под наем на магазини в подлез „Алхеологически“, Калин Милчев от БСП за България изрази своето становище подлезът да се отдава само за културни и туристически цели. Във фокуса на това предложение, което ще бъде направено при бъдещо разглеждане на тази тема, Калин Милчев ще направи предложение Община Пловдив да представи цялостна стратегия не само за този подлез, в който е къща „Ирини“ и който е застлан с римски плочи, но и за останалите подлези, в които също има артефакти и възможности за културна и туристическа дейност.
На заседанието на Общинския съвет утре ще бъде внесено предложение от БСП за България, което засяга промяна на предназначението на полски пътища в пътища с трайна настилка, с цел осигуряване на транспортен достъп до съответните имоти. Същността на предложението включва искане за даване на принципно съгласие от страна на Общинския съвет за провеждане на необходимите процедури за промяна на предназначението на определени полски пътища, които понастоящем се използват като транспортни връзки към частни поземлени имоти. Полските пътища следва да бъдат обособени като пътища с трайна настилка, с цел осигуряване на транспортен достъп до съответните имоти. Всички свързани разходи и административни задължения ще бъдат за сметка на заинтересованите собственици, а не на общинския бюджет. В случаите, когато описаните имоти попадат в рамките на строителните граници на Пловдив, БСП предлага тези участъци да бъдат използвани в бъдеще като част от уличната мрежа, след приемането им в регулационните граници на града.