Община Варна отпуска допълнително 200 000 лева за премахване на опасни дървета и поддържане на зелените площи. Това докладваха на кмета Благомир Коцев от финансовата дирекция по време на редовната оперативка в община Варна. Предстои средствата да бъдат разпределени между петте районни кметства и да се изразходват за премахване на опасни дървета, резитба на клони и косене на зелените площи при необходимост.
Кметът Коцев поиска още да се провеждат ежеседмични координационни срещи не само с представителите на ВиК и строителните фирми, но и с фирмите по озеленяване, осветление, чистота, почистване на шахти и отводнителни съоръжения. Целта е по-добра координация и контрол на действията за подобряване на градската среда. Кметът поиска още да се организира среща с Агенция „Пътна инфраструктура“ по повод техния ангажимент за поддържа на републиканските пътища на територията на града, съгласно сключеното споразумение.
По повод есенното почистване на отводнителните канали и дерета, заместник-кметът Христо Рафаилов припомни, че Общинският съвет е отказал увеличението с 350 000 лева за дейността. Кметът нареди с наличните в бюджета 112 000 лева да започне почистване на най-компрометираните участъци. За добрият вид на отводнителните канали и дерета е необходимо те да бъдат почиствани по два пъти годишно, което би струвало над 1,5 млн. лв. За целта в бюджета за следващата година трябва да бъдат заложени необходимите средства, каза Коцев.
Във връзка с локалните наводнения на кръговите на сп. Почивка и до Ботаническата градина, кметът нареди съставяне на актове и глоби на замърсителите със строителни отпадъци, които стават причина за наводняването на близки участъци по булевардите. Служители на общинската дирекция „Управление на сигурността и контрол по обществения ред“ трябва да извършат огледи спазва ли се технологията за уплътняване на обратни насипи и при констатирани нередности да налагат глоби. Проверки ще бъдат направени на местностите Траката, Евксиноград, Св. Никола и Манастирски рид. Там се правят ремонти на вътрешните улици, от които се свличат строителни и инертни материали по пътните платна. Причина е и неприключилият проект по ВиК-цикъла и оставянето на обектите в незавършен вид.
Предстои да започне и възстановяване на пътните знаци, съборени вследствие на пътно-транспортно произшествие или вандалска проява. Вече има избрана фирма за дейностите, докладваха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Всички сигнали за съборени знаци трябва да се обобщят от районните кметства. След това те ще се подават за отстраняване при заместник-кмета Илия Коев, като целта е процедурата да е максимално улеснена, стана ясно по време на оперативката.
Коев посочи още, че с изграждането на новата система за видеонаблюдение ще се сложи край на вандалските прояви. Повод за изказването му бе доклада, че всички отремонтирани устройства на асансьорите на пасарелките по бул. „В. Левски“ отново са счупени, някои вследствие на вандалски прояви.