„Българските летци имат по 30 часа нальот, при положение, че нормативът изисква 200 часа. И даваме ли си сметка, че ние сме „държавата – убиец“. Ние му казваме: ти ще се упражняваш 30 часа и после ще летиш, и обвиняваме кого – командващия на базата. Той ли е осигурил бюджета, той ли е осигурил тази разстановка? Това е политическо решение – на Министерството на отбраната – политическото ръководство, на правителството и на Парламента.

Казвам го с болка и с чувство на вина. След два месеца, освен близките им, за тези летци никой няма да се сети“.

Това каза в пресклуба на БТА в Плевен лидерът на ПП АБВ Румен Петков, след като изказа съболезнования към близките и колегите на двамата летци майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин, които загинаха при катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA на 13 септември, на авиобаза „Граф Игнатиево".

Той коментира трагичното състояние на Българската армия – и откъм техническа обезпеченост, и от гледна точка на огромния недокомплект на състава, а и от гледна точка на държавното отношение изобщо към нашата армия. За да илюстрира това твърдение, Петков посочи някои акценти от правителствената програма за честванията по повод 20 години България в НАТО, където приоритетите проличават сред отделените суми за приеми и рекламни материали, например, но не и за авиодемонстрации в деня, обявен като „открит летателен ден“. Румен Петков призова също да не се спекулира с трагедията и да не се използва за лични дивиденти.

По въпроса за 20-те години България в НАТО Румен Петков направи кратка равносметка, която не излиза в полза на Алианса:

„България, когато влезе в НАТО, имаше 200 самолета, днес има 20, от 20-те летят 5 – това е НАТО в България. България в момента има само 1 подводница и тя е музей, преди НАТО имаше 4. България днес няма бойни кораби и няма бронетехника, 90-те години България беше един от най-големите производители на бронетехника. НАТО в България – 3 млрд. за самолети, самолети няма, 1,5 млрд. за бронетехника, бронетехника няма“, каза Петков, като отбеляза, че българският суверенитет е под заплаха днес.

По вътрешнополитическите теми – областният координатор на „ЛЕВИЦАТА!“ за Плевенска област Иван Мандински заяви, че обединението на левите политически сили в България е исторически момент:

„Време е за промяна и алтернатива на управлението и посоката, в която България е водена през последните години от десните партии. Политиките, наложени от тях, доведоха България до дълбока социална и икономическа криза. Време е за нов път, който поставя интересите на народа на първо място. Обединението на левицата е ключът към тази промяна. Ще предложим ясен и конкретен план за справяне с проблемите на обикновените хора.“

Мандински подчерта, че до този момент не са водени никакви разговори на местно ниво за общи действия:

„От „ЛЕВИЦАТА!“ сме заявявали своите предложения и препоръки до националното ръководство на партията, но до този момент не виждаме необходимите стъпки за постигане на съгласие и единство. Необходимо е да покажем нови хора, които милеят за Плевен и имат визия за бъдещето на нашия регион. Така можем да възстановим доверието на гражданите. Има още време за конструиране на листите, затова апелирам за разум и диалог. А решенията да се взимат заедно“.

Румен Петков припомни четирите основни приоритета на лявото: образование, здравеопазване, инфраструктура и енергийна сигурност и политика. Според него обаче тези политики не са причина за липсата на диалог, тъй като депутати от БСП са взимали категорична позиция по тези проблеми: „Смутен съм че БСП не са имали заседание на общинския партиен съвет в Плевен. Кой е номинирал плевенски кандидати? Боя се, че, ако тази липса на взаимоотношения продължава „БСП – Обединена левица“ е изправена пред заплахата да не реализира мандат в Плевен“.