Проф. д-р Хайнц Рьотингер е световнопризнат специалист в минимално инвазивната ортопедична хирургия. Той е дългогодишен ръководител на водещи ортопедични клиники в Германия и Бахрейн. През 2004 г. проф. Рьотингер патентова собствен метод за ендопротезиране на тазобедрената става. Тази процедура предизвика огромен интерес в ортопедичната общност и наложи нови стандарти в артропластиката на тазобедренатата става. Благодарение на дългогодишното сътрудничество на проф. Рьотингер с отделенията по ортопедия в ,Сърце и Мозък‘ в Плевен и Бургас стотици българи получиха достъп до най-модерните методи на лечение при ставните, коленните операции и ендопротезирането.
Проф. Рьотингер консултира, преглежда и оперира с предварително записване в ,Сърце и Мозък‘ Плевен: 064 678 400; ,Сърце и Мозък‘ Бургас: 056 703 003
Кой е лекарят Хайнц Рьотингер?
По време на професионалната си кариера винаги съм се интересувал от ортопедията с всичките ѝ аспекти и специфични направления. Особена важна за мен е областта на артропластиката, т.е. изкуственото заместване на големи стави като тазобедрената и коленната. С годините съм натрупал много опит и познания, които ми спечелиха висока оценка и уважение в световен мащаб. Днес името ми обикновено се споменава, когато се говори за щадящи и минимално инвазивни операции и изкуствени стави. Участвам и в разработването на изключително успешни коленни импланти. Наричат ме „пионер“ в областта на минимално инвазивната артропластика.
Защо избрахте ,Сърце и Мозък’?
В продължение на много години поддържам приятелски контакти с много български колеги от ,Сърце и Мозък‘, често съм ги посещавал и сме работили заедно. Винаги съм оценявал професионалните дискусии, добре обоснованите позиции и напредналите им знанията. Когато високотехнологичните болнични комплекси в Плевен, а по-късно и в Бургас, стартираха работа, бях силно впечатлен от високия стандарт на техническото оборудване. Все по-интензивният обмен на знания и опит в общата ни работа налагаше все по-често да пътувам до България. А това прерасна в дългосрочен процес на съчетаване на практическа с научна дейност в страната ви. За мен е удоволствие да оперирам заедно с хирурзите в ‚Сърце и Мозък‘ и съм горд, че мога да предам опита си на новото българско поколение медици.
Какво е професионалното ниво на екипите, с които работите в България?
Бих описал колегите си в ,Сърце и Мозък’ като абсолютни професионалисти. Те имат много опит и солидна академична подготовка. Освен това забелязвам голям интерес и желание за усвояване на нови знания и умения. Търсенето на непрекъснато индивидуално и екипно усъвършенстване в Плевен и Бургас е много по-силно изразено, отколкото в Германия. Тази вътрешна мотивация съответства и на моята нагласа към професията. Пациентите не могат да си пожелаят нищо по-добро от лекар, който винаги се стреми да се усъвършенстване.
Ортопедите на ,Сърце и Мозък‘ по време на операция
Какво Ви кара да се чувствате така полезен в страната ни и какви краткосрочни и дългосрочни цели сте си поставили?
Имам пълната подкрепа от страна на мениджърските екипи и свободата за реализиране на множество краткосрочни и дългосрочни цели. Специален фокус е обучението на младите лекари в ,Сърце и Мозък’, на които искам да предам целия си опит. Обичам научните дискусии и ми доставя удоволствие да демонстрирам съвременни хирургични техники. Когато си постигнал почти всичко в професията, е удоволствие да инициираш и наблюдаваш положителното индивидуално развитие на младите колеги. Ето защо виждам краткосрочната цел като непрекъснато повишаване на качеството, а дългосрочната цел, разбира се, е възможно най-много лекари да достигнат високо професионално ниво и да поемат отговорност като ръководители на екипи. Постигането на тази дългосрочна цел би ме направило изключително щастлив.
Планирате да развиете център за ставна ретрансплантация в Бургас. Разкажете ни повече.
Името ми, разбира се, е тясно свързано с областта на артропластиката. В тази връзка съм изключително фокусиран върху разширяването на спектъра от услуги в Бургас, и по-специално ставните ретрансплантации. С течение на времето заместващата става може да се износи или разхлаби, затова може да се наложи подмяна на един или повече компоненти. А ползите са много – намаляване на болката и сковаността, увеличаване на обхвата на движение и цялостно подобряване на качеството на живот. Искам да утвърдя в България най-съвременна медицина по международни стандарти.
Какво Ви прави впечатление при контактите с българските пациенти?
И в България, и в Германия, всяка предстояща операция е свързана с известно притеснение и това е напълно нормално. Повечето ортопедични интервенции не обезпечават жизненоважни функции на органите, т.е. не се извършват по спешност. Затова пациентите нерядко ги отлагат във времето – решават, че могат да живеят с някои болки или физически ограничения. Доказано е обаче, че подходящата ортопедична операция може да предостави много по-добро качество на живот. За целта е необходимо пациентите да се консултират с опитен специалист с доказана компетентност, който може да предложи подходящата първична или ревизионна операция.
Рехабилитацията също има важно значение. За да съкратим периода на ограничена подвижност, когато е подходящо, прилагаме консервативно (неоперативно) лечение преди операцията. В ,Сърце и Мозък‘ пациентите получават рехабилитация с индивидуален план на лечение – след мускулно-скелетна операция този процес е от ключово значение.
Как виждате бъдещето на ортопедията?
Бъдещето на ортопедията ще бъде силно повлияно от това как най-съвременните технологии могат да бъдат интегрирани при лечението. Това се отнася за ортопедията като цяло, но и за артропластиката в частност. Диагностиката ще продължи да се подобрява значително. Симулациите ще се използват за определяне и планиране на оптималното персонализирано лечение на пациента. След това ще се използват технологии от най-висок клас за осъществяване на лечението по график. Тук говоря например за роботика от съвсем ново поколение. Към днешна дата наличните технологии често могат само да дублират това, което всеки опитен лекар може да направи и без робот. Но можем да анализираме наличната информация и да моделираме различните варианти на лечение с помощта на симулация. През последните години направих много изследвания в областта на тези анализи и симулации.