На 10-ти декември с паметен ритуал Плевен отбеляза 147 години от Плевенската епопея - възлово събитие в Руско-турската освободителна война 1877-1878 г.
По традиция честването се състоя на централния площад „Възраждане”, където строят беше приет от началника на Гарнизон Плевен, бриг. генерал Юлиян Радойски.
Сред официалните гости на събитието бяха представители на държавната и местна власт - областният управител Николай Абрашев, председателят на Общинския съвет доц. Иван Малкодански, кметът д-р Валентин Христов и екипът му, общински съветници от Общински съвет - Плевен, представители на институции, политически партии, военнослужещи от Плевенския гарнизон, десетки признателни плевенчани и гости на града.
На площад "Възраждане" бяха и ученици от НУ „Христо Ботев“, ОУ „Петър Берон“ и НУ „Патриарх Евтимий“, заедно с техните преподаватели.
Тържественият ритуал започна с панихида в памет на героите, отслужена от свещеници от храмовете в града.
В словото си по повод 147 години от паметния 10 декември 1877 г., кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов каза:
„На 10-ти декември 1877 г. се роди свободата на Плевен. Обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка по време на Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. Цената да бъдем свободни заплащаът с живота си десетки хиляди войници и офицери – руснаци, украинци, грузинци, поляци, финландци, молдовци и румънци.
Днес е ден на памет, почит и признание. Символ на справедливостта след вековната неправда на един поробен народ.
Няма българин, който да не знае за 5-месечните боеве при Плевен, изпълнени с драматизъм и обрати, поради което битката за Плевен е наречена епопея.
Близо месец след падането на Плевен е освободена София. Следват Пловдив и Одрин. Близо два месеца след края на Плевенската епопея е подписано примирието между Русия и Османската империя, става факт и Санстефанският мирен договор.
Всички тези епохални събития завинаги записват с големи букви името на Плевен в славната история на свободна България.
Днес е важно да си припомним не само героизма на нашите предци, но и цената на свободата, която те извоюваха, давайки живота си.
Към всички онези, отдали живота си, за да я има България е нашата вечна признателност. Техният подвиг няма да бъде забравен!
Поклон пред загиналите за свободна България!“.
Цветя пред Параклис мавзолей „Св. Георги Победоносец” положиха, кметът на плевен д-р Валентин Христов, бивши кметове на Плевен, представители на държавни и обществени институции и организации, политически партии, военнослужещи от Българската армия, десетки плевенчани и гости на града.
Събитието премина с участието на Общински духов оркестър с диригент Пламен Марков.
Честването на 147 години от Плевенската епопея продължи с празничен концерт в ДКТ "Иван Радоев", с участието на Плевенската филхармония, Общински хор „Гена Димитрова” и хора при Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев”, под диригентството на Георги Милтиядов.