До 27 ноември тази година земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период”, стана ясно от разговор между областния управител на Русе Данаил Ковачев и директора на Областната дирекция на Държавен фонд земеделие Красимир Георгиев. 

Бюджетът на държавната помощ за 2023 г. е в размер на 8 000 000 лв. Целта е по този начин да се ограничат максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните насаждения /семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза/.

Припомняме, че помощта се предоставя на два етапа – пролетен и есенен. Средствата, които се предоставят сега, за втория етап, покриват част от разходите на овощарите, направени за растително-защитни продукти, които се използват през есента. Те се прилагат в периода на масов листопад и гниене на листата. При него стопаните получават до 140 лв. на хектар с ДДС за закупени продукти за борба с вредителите. Размерът на помощта за този етап е определен след пренотифициране и получаване на окончателния номер на помощта в регистъра на държавните помощи на Европейската комисия /16.10.2023 г./ до 31.12.2029 г. /съгласно чл. 64 от Регламент (ЕС) 2022/2472/.

Средствата се изплащат само за продукти за растителна защита, закупени от лица, които са търговци по смисъла на Търговският закон и притежават удостоверение за търговия с продукти за растителна защита, на основание чл.91, ал.1 от Закона за защита на растенията и са вписани в публичния регистър на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, на основание чл. 6, ал. 1, т. 4  от Закона за защита на растенията.    

Съгласно Регламент (ЕС) 2022/2472 за прилагане на помощите за компенсиране на разходите за предотвратяване, контрол и ликвидиране на вредители по растенията не се изисква стимулиращ ефект, поради което се приемат разходи за продукти за растителна защита, които се използват за контрол и ограничаване разпространението на вредители при трайни насаждения съгласно Програмата, и които са извършени през текущата година. 

Заявления за кандидатстване по помощта се приемат в областните дирекции на ДФЗ. Стопаните трябва да отчетат направените разходи и да представят документи за закупените и приложени продукти за растителна защита при подаване на заявленията или не по-късно от 27 ноември 2023 г. За есенния прием, ДФ „Земеделие“ няма да признае разходи, извършени с фактури и представени вече при отчитането на първия пролетен прием.

До 20 декември Държавен фонд „Земеделие“  ще изплати финансовата помощ по схемата. 

Указанията за прилагане на държавната помощ са публикувани на интернет страницата на ДФЗ и те могат да бъдат намерени на следния уеб адрес: https://www.dfz.bg/bg/short-term-support-schemes/-/asset_publisher/ezug/content/ukazania-za-prilagane-na-shema-na-d-rzavna-pomos-pomos-za-kompensirane-razhodite-na-zemedelski-stopani-sv-rzani-s-izp-lnenie-na-merki-po-nacionalnata-programa-za-kontrol-na-vreditelite-po-trajnite-nasazdenia-prez-zimnia-period-prilagana-prez-2023-godina?p_r_p_resetCur=true&p_r_p_categoryId=108021&_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_ezug_assetEntryId=1242006&_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_ezug_redirect=https%3A%2F%2Fwww.dfz.bg%3A443%2Fbg%2Fshort-term-support-schemes%3Fp_p_id%3Dcom_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_ezug%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_r_p_resetCur%3Dtrue%26p_r_p_categoryId%3D108021%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_ezug_assetEntryId%3D1242006%26_com_liferay_asset_publisher_web_portlet_AssetPublisherPortlet_INSTANCE_ezug_cur%3D0.