На пресконференция в сградата на Община Плевен, кметът д-р Валентин Христов обяви, че режимът на водата в община Плевен се отменя.
"Разбира се, това не ни освобождава от задължението да продължим да работим за намаляването на загубите във водопреносната мрежа. Затова Община плевен преработи част от своите проекти към МРРБ, в които е включена подмяна на ВиК мрежа. Също така, Община Плевен участва и в оперативни програми за отпускане на средства за подмяна на ВиК мрежата".
В срещата участва и служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров, който каза, че за пръв път местната власт и ВиК – Плевен вземат мерки в посока справянето с проблема с водоснабдяването и поставят акцент върху тази дейност.
"Въпросът с водоснабдяването на Плевен и състоянието на водопреносната мрежа е неглижиран повече от 35 години. Тази мрежа е изключително амортизирана и е необходимо да бъде подменена.
Този процес не изисква толкова много средства и искам да кажа, че пари има достатъчно и очевидно, кметът на Плевен работи по този въпрос. Привлечени са експерти от „Софийска вода“, които заедно с технология и апаратурата, с която разполагат ще приложат метод, който вече е приложен на територията на София, и благодарение на който загубите във водопреносната мрежа са намалени от близо 80 % на под 50 %".
Министър Петър Димитров каза още:
Строителството на язовир „Черни Осъм“ е безалтернативно за водоснабдяването на Плевен, Ловеч и Троян. Това обаче е дълъг процес, по-бързите мерки ще бъдат с намаляване на загубите по мрежата, посочи министър Димитров. Според него въпреки спирането на режима на водоподаване, ремонтът на водопреносната система е напълно наложителен и работата по разрешаването на проблема с безводието предстои.
На въпрос на Дарик радио относно заявено намерение от ВиК дружеството в Плевен за ремонт на водопроводната мрежа от колелото в началото на парк "Кайлъка", до кръстовището при ОД на МВР-Плевен, и по улица "Шипка", от ул. "Сан Стефано" до бул. "Христо Ботев", неговият управител Климент Тодоров каза:
"В момента се разработва проектирането на работата за тези улици като периодът за това е около 3 месеца, близо месец и половина отнема издаването на разрешителното за строеж, след което се провежда обществена поръчка, което трае около два месеца.
Така, ако няма жалби реално има поне половин година до започването изобщо на някакво строителство по посочените обекти".