Три дни имат учениците от Русе и близките населени места да се обучават безплатно на умения по програмиране с „Училищна Телерик Академия“ - най-мащабната безплатна ИТ инициатива за ученици в България.

 Школите в Русе са две – „Разработка на игри“ за ученици от 5 до 7 клас и ученици от 8 до 11 клас. Програмата помага на учениците да навлязат в света на програмирането през много практически задачи и създаването на увлекателни компютърни игри.

Обученията са подходящи за всички желаещи, дори да нямат предварителни познания и опит в областта на технологиите. Ученици от 12 клас също могат да се обучават в специална школа по „Уеб програмиране“, която ще се провежда онлайн и събира ученици от цялата страна.

Приемът за безплатните школите през учебната 2024/2025 година е отворен до 5 октомври на сайта на „Училищна Телерик Академия“ - https://www.telerikacademy.com/school. Всички желаещи да се запишат трябва да попълнят формуляр за кандидатстване на сайта на организацията.

Обученията се провеждат в рамките на учебната година и са с продължителност 72 часа. Школите в гр. Русе се реализират в сътрудничество с МГ „Баба Тонка“ и с подкрепата на Acronis и euShipments. Преподаватели в школите са учители и доказани професионалисти, които вярват, че обученията дават възможност на учениците да развият ценни умения и нови полезни знания в сферата на технологиите.

През учебната 2024/2025 година „Училищна Телерик Академия“ организира безплатни школи по програмиране и дигитални науки още в градовете Банско, Димитровград, Добрич, Кюстендил, Пазарджик, Силистра, София, Хасково и Шумен. Ученици от 12 клас от цялата страна могат да се включат в школа, която ще се провежда онлайн.  

Организацията е лидер в провеждането на образователни програми в сферата на дигиталните технологии и програмирането за ученици от III до XII клас. До момента „Училищна Телерик Академия “ е обучила безплатно над 20 000 деца и младежи от 47 населени места в България през своите школи и извънкласни занимания в училища. В началото на 2024 г. организацията обедини сили с екипа на „Технократи“ и се фокусира върху разработването на образователната платформа Буки.bg, която предоставя достъп на училищата до напълно разработени авторски образователни програми с фокус върху дигитална грамотност, зелени технологии, програмиране и ключови умения за успешна реализация на учениците. Програмите могат да бъдат въведени в училище като допълнение към общообразователните предмети, като факултативни и избираеми дисциплини или извънкласни дейности и занимания по интереси. През учебната 2024/2025 се очаква над 300 училища да използват програми на „Училищна Телерик Академия“ и Буки.bg.