Две училища ще си поделят награда „Варна“ в категория „Колектив на годината“ в областта на основното образование. Това реши след дискусия Общинският съвет на днешното си редовно заседание. Престижното отличие ще получат ОУ „Васил Априлов“, което през 2024 г. чества своята 115-та годишнина, и ОУ „Добри Чинтулов“, чийто колектив през учебната 2023/2024 г. тържествено отбеляза 60 години от създаването на училището.

Общо 21 личности и колективи ще бъдат удостоени с награда „Варна“ в  системата на образованието и науката тази година. Отличията се присъждат с решение на Общинския съвет в навечерието на 24-ти май и се връчват на учители, ученици, преподаватели, учени, учителски и научни колективи за техни постижения през последната година.

Тазгодишните носители на награда „Варна“ в системата на предучилищното и училищното образование са:

І. „Ученик на годината” в областта на общообразователната подготовка

Веселин Маркович – ученик в XI „д“ клас в МГ „Д-р Петър Берон“.

Веселин Маркович достойно представя град Варна и България извън пределите на страната като печели медали и призови места на всички международни състезания и олимпиади, в които участва. Той е единственият ученик в България, класиран в двата старши национални отбора до математика и информатика. Спечели медали и от двете най-престижни олимпиади в тези области - IMO и IOI, в които участват националните отбори на най-силните държави от цял свят.

Никола Стамов – ученик от XII клас в Първа eзикова гимназия.

Никола Стамов има отлични умения за работа и ръководене на екипи, като със своя опит, творческо мислене и задълбочени познания в областта на културата постига високи резултати на престижни национални и международни конкурси и форуми. С иноваторския си подход и интерактивните методи, които прилага, Никола Стамов е инициатор на редица срещи с представители на академичната общност в областта на историята и европеистиката, активно участва в честването на значими дати и събития от българската история сред училищната общност.

ІІ. „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка

Андрю Младенов – ученик от X „а“ клас в НУИ „Добри Христов“.

За изключителния музикален талант и постигнатите успехи от Андрю Младенов на международни и национални конкурси свидетелстват завоюваните престижни награди и три броя едногодишни стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби, както и признанието на именити професионалисти музиканти, академични преподаватели.

Елвира Краснобаева – ученичка от IX клас в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.

Елвира Краснобаева е ученичка от IX клас в Спортно училище “Георги Бенковски “ - гр. Варна, с треньор Светлана Юриевна.

Национална състезателка по художествена гимнастика. Представя се отлично на Световно първенство в Клуж-Напока, Румъния, девойки старша възраст, /07.07.2023 г. – 09.07.2023 г./, където извоюва отборно – I място, топка – I място, обръч – IV място.

ІІІ. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование

Бояна Йорданова – детски и начален учител в ЧДГ „Аз съм българче“. 

Бояна Йорданова притежава иновативно мислене, системно в работата си използва информационни технологии и интерактивни техники, стимулирайки и творческата изява на децата. Участва в изработването на сценарии за празници и развлечения в образователната институция, както и е партньор на учителите при реализирането на проекти, свързани с педагогическата дейност в ДГ.

ІV. „Учител на годината” в областта на обслужващите звена

Марияна Пантелеева – директор в РЦПППО – Варна.

Eжегодно допринася за личностното развитие и компетентностите на децата със специални потребности. Основният ѝ стремеж е към утвърждаване на специалното дете като личност, успешното му навлизане в света чрез игри, познание и творчество, за да може то да се чувства прието и разбрано от групата и класа. Стремеж, който тя постига с високи резултати. Нейните възпитаници в голяма степен са усвоили знания и умения, надминаващи прага на възможните, като успешно се реализират в образователна среда в масовата детска градина и училище.

V. „Учител на годината” в областта на основното образование

Ивелина Стамболийска – старши учител в начален етап в ОУ „Петко Р. Славейков“. Отличава се с инициативност и новаторство, създала и провела е множество открити практики пред колеги и гости. Умело съчетава дигитални образователни технологии и традиционни методи на преподаване за постигане на устойчиво високо качество на образователния процес и създаване на трайна мотивация за учене у своите възпитаници. Успехите на нейните ученици са регулярни и всеизвестни, винаги с призови места от математически състезания и олимпиади. Ивелина Стамболийска има изключителен принос за утвърждаване на постоянната челна позиция на ОУ „Петко Р. Славейков“ на национално външно оценяване след IV клас през годините.

VI. „Учител на годината” в областта на средното образование

Венета Тотева – учител в IV Езикова гимназия  „Фредерик Жолио Кюри“.  

Изявен професионалист с доказан принос към преподаването на френски език. Нейни възпитаници ежегодно се изявяват и постигат високи резултати на общински, областен и национален кръг на олимпиадата по френски език. Нейният близо 30-годишен педагогически опит ѝ помага да работи успешно с учениците, като всеотдайно предава своите знания и изгражда умения и способности за общуване на френски език.

VII. „Учител на годината” в областта на професионалната подготовка

Живко Николов – учител по вдигане на тежести в Спортно училище „Георги Бенковски“ – Варна.

Изявен професионалист, с доказан принос в развитието на спорта – вдигане на тежести във Варна и България. Прилага иновативни подходи в учебно-тренировъчния и възпитателния процес. Работи целенасочено за мотивиране на учениците и реализиране на високи спортни резултати на престижни състезания, за изграждане на система от общозначими ценности и идеали на граждани и спортисти.    Ползва се с авторитет сред учениците, колегите, родителите и спортната общественост. През изминалата учебно-тренировъчна година неговите възпитаници имат успешни изяви на международни първенства.

VIII. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование

ДГ № 36 „Морска звездица“ с директор Драгомира Македонска – Серафимова.

ДГ №36"Морска звездица" работи от 1980 година за възпитаването и обучението на много деца, давайки им знания, умения и навици в крак с българските национални традиции в образованието. В детското заведение умело се съчетават традиции със съвременни тенденции и се работи усилено за иновативна детска градина, която възпитава, обучава и подкрепя мислещи и креативни деца, които израстват и се социализират в среда на доверие, обич и професионализъм. Нейните талантливи деца имат много успехи и те, излизайки от детската градина, не я забравят и продължават да се вълнуват от нейното развитие.

ІХ. „Колектив на годината” в областта на основното образование

ОУ „Васил Априлов“ с директор Севдалина Жекова.

През 2024 г. ОУ „Васил Априлов“ чества своята 115-годишнина. Училището се утвърждава с годините и е предпочитано от деца и родители не само заради традициите, които следва, но и заради иновативните практики, които въвежда, атмосферата на работа и учене, организацията на учебния процес. Учениците от ОУ „Васил Априлов“ участват в множество мероприятия, концерти, състезания, като печелят и призови места и награди. Учителите на ОУ „Васил Априлов“ въвеждат най-новите и модерни технологии в образованието, работещите в институцията всяка година повишават своята квалификация, участвайки в обучения, кандидатстват и работят по проекти, усъвършенстват знанията си и модернизират методите си на преподаване.

ОУ „Добри Чинтулов“ с директор проф. дпн Веселин Михалев.

През учебната 2023/2024 г. училищният колектив на ОУ „Добри Чинтулов“ тържествено отбеляза 60 години от създаването на училището под мотото „Училището, което сбъдва мечти и събира приятели“. Днес педагогическият колектив има заслуженото самочувствие поради това, че постиженията на учители и ученици са резултат от усилен, системен, делничен, но много всеотдаен и съзидателен труд, време за себедоказване на висококвалифицирани специалисти, чийто безспорни резултати са признат атестат за техния висок професионализъм.

Х. „Колектив на годината” в областта на средно училищно образование 

Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ с директор инж. Мария Георгиева.

Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов” гр. Варна е съвременно, модерно училище, развиващ се културно-образователен център. Днес тя е една от предпочитаните професионални гимназии със съвременна материална база, неповторим интериор с дърворезби и висококвалифициран преподавателски екип. Училище, наследник на традиции, но и с устремен поглед към бъдещето. В училището се обучават бъдещи кадри по специалностите: Интериорен дизайн, Мебелно производство, Парково строителство и озеленяване, Горско и ловно стопанство, Производство на тапицирани изделия, Реставрация на стилни мебели и дограма, Тапицерство и декораторство.

ХІ. „Колектив на годината“ в областта на центровете за подкрепа за личностно развитие

ЦПЛР – НАОП „Николай Коперник“ с директор Свежина Димитрова.

В ЦПЛР-НАОП ’’Николай Коперник” работят професионалисти с доказан принос в образованието по природни науки, част от които е астрономията. Изключителни постижения учителите имат при подготовката на ученици, завоювали десетки медали от национални и международни олимпиади и състезания, ученици, участници в национални и международни конференции, наблюдатели на метеори, комети, астероиди, променливи звезди, Слънце и други.

Номинациите в сферата на науката и висшето образование са:

I. ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА:

Проф. д-р Светослав Георгиев, д.м. –  за цялостна научноизследователска, преподавателска и лечебна дейност в областта на инвазивната кардиология, създаването и ръководството на Клиниката по интервенционална кардиология към УМБАЛ „Света Марина“ – Варна.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА:

Образователен проект „Обучение на курсанти в специализация „Медицинско осигуряване на въоръжените сили", колектив на: Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Военномедицинска академия, във връзка с успешното завършване на първия випуск „Военни лекари“ през декември 2023 г., флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, проф. д-р Красимир Иванов, д.м.н., генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н. 

II. ПРИРОДНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА:

Доц. д-р Иво Веселинов Йоцов за издадената монография „ИКОНОМИЧЕСКИ ВОЙНИ: Теория и практика през XX и XXI век“, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА:

Екипа на катедра „Информатика“ при Икономически университет – Варна за създаването на първата в България бакалавърска специалност Data Science, с ръководител проф. д-р Юлиан Василев.

III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА:

Проф. д.н. Румен Стаматов за цялостен принос и значими постижения в учебната, научноизследователската и практическата работа за развитието на позитивното образование, социалните и образователните способности на учениците и успешно изграждане на позитивна училищна култура по проект на ВСУ „Черноризец Храбър“ „Позитивното образование в училище“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА:

Авторски колектив Яни Янев и д-р Светлозар Попов за значими постижения в изследването на исторически аспекти на договорното и международното публично право – основа на иновативен авторски подход за обучение на студенти по право и монографичния им труд „Договорното начало в българската държавност V – VII век“.            

IV. ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА:

Няма номинации.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА:

Творчески колектив за изпълнението на проект „Сателитно наблюдение, моделиране и симулации на движението и разпространението на замърсяването „Нова Каховка“ в интерес на екологичната безопасност и националната сигурност на Р България“, с ръководител капитан I ранг проф. Мирослав Цветков.

Носител на голямата награда “Варна“ за ярки постижения в областта на културата е Димитър Трайчев, реши Общинският съвет. Престижното отличие се дава  на варненския художник и дизайнер за цялостното му творчество и безспорния му принос за установяване на високи художествени стандарти във визуалната култура на Варна.

На днешното заседание на местния парламент беше внесена и одобрена номинацията на арх. Делян Жечев в раздел „Архитектура“. Арх. Жечев е един от авторите на проекта на храм „Св. Прокопий Варненски“, както и на новата библиотека в Бургас. Носител е на многобройни отличия.

В раздел „Литература“ наградата отива при Красимир Машев за издадената му през 2023 г. книга „Кални бани“, в която описва героите на прехода. Призьор в категория „Изобразителни изкуства“ е Христо Христов, който през 2023 година представя успешно юбилейната си изложба във Варна, Пловдив и Германия, като допринася за утвърждаването на положителния имидж за града ни.

В раздел „Театър“ индивидуалната награда си поделят двама актьори. Константин Соколов от Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ – Варна е отличен за изключителното му актьорско майсторство в изграждането на образа на обущаря Петър в представлението „Ботушът“. Младата актриса Мария Томова получава приза за завладяващото ѝ превъплъщение в характерния образ на Пипи в спектакъла „Пипи Дългото чорапче“. Колективната награда отива при екипа на Държавен куклен театър – Варна за успешната реализация и впечатляващата актьорска работа в мюзикъла „Питър Пан“.

Победител в категория „Опера“ (изпълнителско изкуство) е Симфоничният оркестър на Държавна опера – Варна за високо професионално майсторство и художествени постижения в симфоничните концерти – „100 години от рождението на Добрин Петков“, „Пета симфония“ – Малер,  „В навечерието на Рождество Христово“.

Сред призьорите са и техните колеги от балетната трупа в Държавна опера – Варна. Те получават признанието за високохудожествени постижения в новата хореографска редакция на балетния спектакъл „Ромео и Жулиета“.

Журналистката Зоя Черешарова – Михайлова от РТВЦ – Варна е победител в раздел „Кино“ за работата ѝ като автор на документалния филм „Полет към мечтите….“, посветен на 30-годишнината от създаването на Варненската детско-юношеска опера.

В раздел „Журналистика“ наградата отива при фоторепортера Пламен Гутинов за изключителната му фотоизложба „Пулсът на града“ и при екипа на Кореспондентското бюро на БТА за интензивното отразяване на културния и обществения живот на Варна и по повод 125-годишнината от създаването на Агенцията.

Наградите по традиция ще бъдат връчени в навечерието на 24 май.