С 40 гласа „за“ местният парламент в Сливен прие изменението в Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. Съществените промени се отнасят за определяне на депозит при организирането на търгове. С приетите изменения депозитът за участие в публични търгове за отдаване под наем на общински нежилищни имоти не може да бъде по–нисък от 5% от сумата, представляваща размера на годишния наем, определен в тръжните условия за срока на договора.
В рамките на заседанието с 21 гласа „за“ бе подкрепена и актуализацията на общинския бюджет. Като съществено изменение в отделните бюджетни пера кметът Стефан Радев открои промяната в Закона за държавния бюджет за 2024 година. По думите му, традиционно досега, средствата от капиталовата субсидия за обектите, които общините изпълняват, и които не са завършени в края на бюджетната година или не са разплатени в същия период, се инвестираха за довършване на същите обекти през следващата година.
„Тази година, с предложение на Министерство на финансите, неусвоените средства по незавършените от общините обекти, трябва да се връщат в държавния бюджет“, посочи кметът. Той определи нововъведенията като несполучлива поправка в закона. В тази връзка, като превантивна мярка и по повод несигурната обстановка в национален план, Общината ще разплати с неусвоените средства по незавършените обекти част от дългосрочните си задължения. „Да не съществува риск, дори и да не се коригират текстовете в закона, Община Сливен да не загуби тези средства“, обоснова се Радев.
Местният парламент днес гласува още бюджетната прогноза за периода 2025-2028 г. и изпълнението на бюджета за 2024 г. през първото шестмесечие.
Промени в работещите екипи на два от социалните центрове в общината, също бяха сред одобрените точки от дневния ред.
Със свое решение Общинският съвет отново даде възможност на няколко търговски дружества да закупят със собствени средства медицинска апаратура.
Сред точките за гласуване попадна и даване на съгласие за сключване на договор за дългосрочен кредит от „Пътнически превози“.
В хода на сесията бяха гласувани и две точки за създаване на селищни образувания – Даулите и Карандила. Целта е на двете местности да бъдат изработени подробни устройствени планове и те да бъдат превърнати в курорти.