Няма нито един осъден работодател у нас за укриване на осигуровки. Причината за това е законодателството в страната, както и страхът на работниците да подават сигнали. Това каза за Дарик радио Ваня Григорова, икономически съветник на КТ „Подкрепа”.
Процедурата, след като работник подаде сигнал в Инспекция по труда, инспекторите проверяват и издават предписание на работодателя да изплати задължението на служителя. Григорова уточни, че проблемът тук е, че работодателят може да обжалва препоръката в съда и така тя да отпадне.
Според анализ на Агенция по приходите 47% от работодателите и 58% от българските работещи граждани са в някаква степен в недеклариран труд.
Липсват изработени ефективни механизми за прилагане на контрол върху работодателите в защита на правата на работниците. Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” коментира пред Дарик радио, че у нас има закон, който криминализира укриването на осигуровки, но това не помага за разкриването на тези нарушения, които са преобладаваща част в българската икономика. По думите ѝ липсата на сигурност за работника много често му пречи да подаде сигнал срещу работодателя си.
Григорова поясни, че в у нас има 400 инспектора, които проверяват около 410 000 фирми.
По думите ѝ, когато трябва да проверят и сигнали от работници и да се издадат предписания, няма как тази работа да се свърши ефективно с 400 души.
Във връзка със заявката за съкращаване на служители в държавната администрация, Григорова поясни, че това е практика при всяко управление, за да се освободи място за свои хора. По думите ѝ няма как да се съкратят около 30 000 от администрацията, защото това означава, че държавата няма как да функционира.
Според Ваня Григорова профилът на новите управляващи показва, че мислят в тази посока.
Чуйте повече в прикачения звуков файл
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук