От 31 октомври в град Плевен и още 14 населени места в община Плевен беше въведен още по-строг режим на водата като в момента от ВиК дружеството осигуряват вода между 6:00 и 10:00 часа и 18:00 и 22:00 часа. През останалото време водата за битовите потребители е спряна.
От ВиК-Плевен информираха, че това се налага поради критично ниските водни количества, които постъпват от водоснабдителна група „Черни Осъм“ и драстично намалелия дебит на шахтовите кладенци от водоснабдителни групи „Биволаре“, „Крушовица“ и „Долна Митрополия“, вследствие трайното засушаване.
С писмо до медиите, кметът на Плевен д-р Валентин Христов посочи, че Община Плевен не е била информирана за промените във водния режим и решението на управителя на ВиК - Плевен инж. Климент Тодоров не е съгласувано, нито обсъждано с местната управа.
За Дарик радио, кметът на Плевен д-р Валентин Христов коментира ситуацията:
„Разговарях с министъра на околната среда и водите за необходимостта, да бъде увеличено подаването на вода за оросяване на кладенците при село Биволаре. Той обеща, че ще разговаря с „Напоителни системи“, то да бъде реално увеличено.
Проблемът, който се подчертава от „Напоителни системи“ и хората от сферата е, че трябва да бъдем доста пестеливи тъй като водата намалява, а всъщност няма валежи.
Спешното е, държавата да ни отпусне средства за подмяна на ВиК мрежата. Знаем, че Плевен е пропуснал своя Воден цикъл. По данни на специалистите загубите на вода от мрежата са около 70 % и първото, което трябва да направим е подмяна на ВиК мрежата.
На второ място се работи по подмяна на тръбите, които оросяват кладенците при село Биволаре. Имаме и обещание, че ще бъдат възстановени и бентовете на река Вит. Също така ще поискаме от Правителството конкретни срокове за това, кога ще започне изграждането на язовир „Черни Осъм“, защото в момента страдат гражданите, страдат болниците, детските градини, училищата, големите търговски обекти. Тук стои проблемът, че хората искат да им доставим вода, а всъщност ние не, че не искаме да им я дадем - просто я няма“, каза кметът на Плевен д-р Валентин Христов.
"С годините не е работено за постепенната подмяна на ВиК мрежата и сега се налага да искаме пари от държавата. Въпреки, че тази мрежа е на общината, тя се ползва от ВиК дружеството и е било възможно съвместно, с включване в инвестиционната програма на ВиК, да започне още преди години подмяната на тези тръби и да не се стига до това критично положение', каза още кметът на Плевен д-р Валентин Христов.
Той припомни, че Асоцията на ВиК дружествата е получила тази година 120 милиона лева, които да се разпределят между партньорите в дружеството. "Плевен получи 30 миилиома, а Кнежа 90 млн. Не искам да внасям конфликт между тези два града, но трябва да се увеличат средствата, които да дойдат към Плевен", каза кметът.