Презентация на тема „Разкази от окопите“ ще представи уредникът от отдел „Етнография“ на русенския музей Десислава Тихолова на 29 февруари, от 18:00 часа в залата за временни изложби на Екомузей с аквариум.

„Разкази от окопите” представя основни моменти в концепцията на бъдещата изложба на Регионален исторически музей - Русе в Къщата на Калиопа. Явлението Тренч арт (окопно изкуство) е широкомащабен световен феномен, свързан с изработваните в окопите по време на Първата световна война предмети, определяни в повечето случаи като сувенири, каза в ефира на Дарик Десислава Тихолова. В повечето случаи тези вещи се изработват от използвани амуниции и носят инициалите на войниците, годината на изработване, както и местата на оспорвани сражения. Историите на предметите разкриват малко познат аспект от войнишкото всекидневие – този на обикновения човек, който въпреки ужасите на войната твори и създава. Българското окопно изкуство има още една особеност – предметите, които войниците изработват по време на Първата световна война участват в благотворителни изложби, които събират средства във фондове за сираци и вдовици, както и за издигане на паметници на падналите в предишните две войни бойни другари.

Изкуство от окопите представят в Русе

Изложбата на Пети пехотен дунавски полк е представена както в Русе, така и в Тимишоара, Будапеща, Виена и Берлин. В общата сума приходи от всички изложби (8 на брой) на стойност 1 294 650 лв., русенската експозиция бележи най-висок приход в размер на 400 500 лв.

Повече за явлението Тренч арт чуйте в интервюто с Десислава Тихолова: