Иновативни решения за реални проблеми в областта на здравеопазването, знания, креативност, умения и ентусиазъм да допринесат за едно по-добро бъдеще. Това са само част от качествата, които участниците показаха в събитието Health Hacks 2024, което е организирано от AstraZeneca. От 31 май до 1 юни конкуръст се проведе в България, а преди това в Словения и Сърбия, като скоро ще се организира и в Хърватия. Състезание, в което младите взеха “нещата в свои ръце” и успяха да развият идеите си пред тричленното жури - бившият министър на иновациите и растежа Милена Стойчева, изпълнителният директор на Microsoft България и главен мениджър на регион „Адриатикс“ в Microsoft Калин Димчев и Гергана Пенчева от екипа на AstraZeneca.
Само за 2 дни студентите разработиха заданията си и можеха да избират от две категории. Първата е "онкология", в нея трябваше да създадат мултидисциплинарни екипи чрез цифрови платформи. Основната цел е сътрудничеството, комуникацията и вземането на решения при лечението на онкологични заболявания с централизирано споделяне на информация.
Вторият вариант беше разработка за "хронично бъбречно заболяване" (ХБЗ), или по-конкретно идея за идентифициране на лица с висок риск от развитие на ХБЗ или система за подпомагане на практикуващи лекари, с интегрирани базирани на доказателства насоки и прогнозни анализи, за да подпомогнете навременното започване на лечение на ХБЗ.
В надпреварата участваха общо седем отбора, в които между 3 до 5 човека от различни държави, сред които - България, Кипър, Гърция и още. Всеки екип се отличава с различен цвят и си измисля име. Участниците бяха подготвили подробни презентации, с които се представяха пред журито и публиката в залата, а определеното време за това беше 6 минути. Креативни идеи, с които всеки един екип се опитваше не само да се открои, а и да измисли нов или подобрен вариант за по-лесно функциониране на здравната система и да предаде послание към хората, най-често: “Не е срамно или страшно да отидете на лекар”.
По време на представянето на всички седем отбора, съставът на журито задаваше въпроси или даваше съвети, с които младите да развият още мисълта за идеята си.
Победителите в двете категории бяха обявени накрая от дамите в състава на журито. В категория “ХБЗ” победител стана отбор “Innovative Healers”, в който участие взеха четирите студентки в 4-ти курс “Фармация” Гергана Борисова, Християна Антонова, Велислава Казакова и Димана Стефанова.
И четирите разбирали за състезанието от социалните мрежи. Искат всеки човек “да има достъп до качествено здравеопазване и да “разбият” легендата, че един фармацевт задължително трябва да работи в аптека”.
Победителят се открои в категория “Онкология” - eкип “eHealth Explorers”, състоящ се от двамата братя Димитър и Константин Къневи и Габриел Коларов отново студенти по “Фармация”. А целта им е категорична - да допринесат за по-добро лекуване на пациентите.
А освен наградите - за спомен, шампионите ще получат и менторско кариерно ориентиране от ръководния екип на AstraZeneca.
Снимки: Дарик
Още по темата
- Студентски турнир по бридж и белот обедини младежи, бизнеса и общината
- Във Враца деца и родители се състезаваха в турнира „Мама, татко и аз“
- „Мама, татко и аз“ ще се състезават в залата на Математическата гимназия във Враца
- „С призив за здравословен начин на живот“: Във Варна започват спортни състезания за студенти