Едва ли има човек, който поне веднъж да не е изпадал в неловка ситуация в асансьора - забавяне при тръгването, пропускане на етаж, побутване с цел домогване до по-предна позиция за излизане и т.н.

А знаете ли, че има различни начини за отиграване на тези и подобни ситуации? Проф. д-р Милен Балтов представи днес в авторската си рубрика „Икономистът говори“ няколко ключови препоръки за онези, които винаги са се чудили как да реагират спрямо асансьорните неволи.

Отстъпете назад

„Още преди да се отворят вратите и да влезете в асансьора, отдръпнете се назад, на около метър. Много често, ако сте съвсем допрени до вратата, е много възможно да има човек, който да е на допирателната от другата страна“, споделя проф. Балтов.

Не вземайте прибързани решения или пък се ориентирайте към по-здравословен начин на живот

„Вие сте вътре в асансьора, има доста хора и трябва да кажете нещо или да предприемете действие, тъй като ви изнервя фактът, че асансьорът не тръгва веднага“. Така ректорът на БСУ представя една от възможните картини в асансьора. Какво следва? По думите на проф. Балтов единият вариант е да не правите нищо. „Ако тръгнете да натискате някое копче, може допълнително да объркате и забавите асансьора. Ако пък тръгнете да излизате, то може точно в този момент да се затвори вратата“.

Втората и по-здравословна препоръка битува под болезнената за мнозина дума – стълби. Някои могат да се изненадат, но се оказва, че стълбите, каквито ги познаваме в България, са лукс за държавите от Западна Европа. „Масово в Западна Европа или няма стълбище, или то е изключително минималистично и невъзможно. Ако тръгнете по едно стълбище например в Брюксел, означава все едно да се изкачвате към Статуята на Свободата. Намирате се в едно пространство, в което лазите като миньор“, казва проф. Балтов.

Всичко друго може да е грешка

В асансьора сте и е пълно с непознати хора. „Най-добре просто се усмихнете по приятелски начин. Всичко друго може да е грешка“, категоричен е водещият на рубриката „Икономистът говори“.

Кимването и усмивката – контакт между познати, който не води до последствия

Ако пък познавате хората, на които се натъквате в асансьора, има няколко опции. Най-семплата от тях е любезно кимване, придружено с усмивка. „А ако все пак искате да си кажете нещо – внимавайте, защото в асансьора може да има трети, четвърти и пети човек и вашите думи по отношение на някого или нещо могат да попаднат в неговите отпушени уши“, препоръчва проф. Балтов.

Надхитрете Закона на Мърфи

„Друга ситуация е тази, при която има доста хора в асансьора. Разбира се, по Закона на Мърфи този, който трябва да слезе по-рано, обикновено е някъде назад“. Как можем да се справим при подобен развой на събитията? Ректорът на БСУ съветва да се позиционираме въз основа на това къде трябва да слезем. „Ако трябва и го кажете на останалите, за да не се разваля композицията“.

Чуйте още по темата в звуковия файл: