Идва ли края на златната ера в консултантския бизнес и какви са предизвикателствата към съветниците или т.нар. душеприказчици на главните изпълнителни директори? Изгуби ли индустрията своя усет за изкуството на само/регулирането? Задълбочен анализ на тези въпроси представи в ефира на Дарик Югоизток ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов. В авторската рубрика „Икономистът говори“ той постави на фокус темата за консултантската индустрия, която доскоро неразрушима – с нарастващи приходи, навлизане в нови територии в информационните технологии и пр. Приходите от консултантска дейност на най-важните фирми в бранша, които извършват одитиране и са свързани с финансовите услуги - "големите четири" счетоводни гиганта (Deloitte, EY, KPMG и PwC) и Accenture (също така най-големият аутсорсър в света), включително триумвирата на стратегическите консултанти (Bain, BCG, McKinsey), са нараснали с 20% през 2021 година и с 13% през 2022 година, поясни ректорът на Бургаския свободен университет. Оттогава обаче, подчерта проф. Балтов, растежът "голямата осмица" в индустрията се забавя до около 5% през 2023 година. На този фон в публичното пространство става достояние една компрометирана информация от бивши партньори в McKinsey, които упрекват компанията за консултантски стратегии в преследването през последните години на "неконтролируем и неуправляем растеж, на базата на непроверена информация и не добро планиране. Или иначе казано, посочи ректорът на Бургаския свободен университет, действия и приходи, които не са съизмерими с реномето и с експертизата на компанията.

.

и порицаха ръководството ѝ за "липса на стратегически фокус". Със скромност, типична за служителите на McKinsey, те предупредиха, че има опасност "една наистина велика организация" да бъде изгубена.

Така например, стана ясно, че консултантската компания е предоставила съвети на китайското правителство през 2015 г., които са помогнали за оформянето на плана Made in China 2025, който се стреми да намали зависимост на икономиката от чуждестранния ноу-хау и в който се говори за премахване зависимостта на Китайската народна република от външна охрана.

„Или иначе казано, ето го противоречието - типична американска компания, която за 20 месеца е получила 100 милиона долара под формата на хонорари от правителството на Съединените щати от федералния бюджет, в един момент се оказва, че е работи за другата машина, която е в противовес-  машината на Китайската народна република“, каза проф. Балтов.

Какви са предизвикателствата пред консултантския бизнес, възможно ли е колосално избелване на финансовите резултати и къде е България на картата в бизнеса, чуйте проф. Милен Балтов в „Икономистът говори“ по Дарик Югоизток: