Юбилейната изложба „Преподавателите и студентите“ на катедра „Текстил – изкуство и дизайн“ към Националната художествена академия бе открита в Художествена галерия Добрич при голям интерес. След две години пандемия, за първи път екипът връща официалните представяния в 17.30 ч. и така ще бъде занапред ако няма нови мерки, каза директорът Недко Недков.

Гости бяха преподавателите проф. д-р Аделина Попнеделева, доц. д-р Вержиния Маркарова и д-р Цвета Явашева. Те са свързани с добричката галерия още от първите пленери „Хартията“ преди 25 години.

Изложбата е съставена от две части – на преподавателите, чиито творби са подредени в Зала 2, и на студентите от катедра „Текстил –изкуство и дизайн“, с творби създадени от 2010 г. насам, в Зала 1. В експозициите са включени общо 34 произведения, обединяващи както традиционни техники, съчетани с новаторски подход и творческо търсене, така и необичайни за текстила приложения, деконструкция, екологични послания, игра със символи и съвременни технологии. Може да се видят много бродерии върху различни основи, дори фотография; ситопечат върху хартия; обемни текстилни пластики. Сред интересните творби е книга, която може да се разгледа с ръкавици, чийто фокус са крещящите новости в дигитализираното общество. В изложбата може да се видят още тъкани стенни килими, колажи, инсталации, принтове, плъст в наситени цветове.

Показано е развитието на художниците през последните 60 години от създаването на катедрата в съвременния ѝ вид. Няколко табла разказват за историческия път на това направление в НХА, станало част от художественото образование в България само 2 години след създаването на Държавното рисувателно училище през 1896 г.

Първи залите на Художествена галерия „Добрич“ посетиха ученици от СУ „Св. Климент Охридски“, които разгледаха изложените творби и проведоха работилница по текстил с Цвета Явашева, която ги запозна с произхода, спецификата и техниките на плъстенето. Учениците работиха с непредена вълна и се опитаха да създадат свои малки пана с техниката на мокрото плъстене, подпомагани и насочвани от преподавателите от НХА.

Изложбата ще продължи до 21 април 2022 г.