На 28-ми декември Католическата църква възпоменава младенците - хиляди невинни деца, избити във Витлеем по заповед на цар Ирод, за което съобщава Евангелието от Матей.

За първи път те били почетени като мъченици при свети Ириней Лионски. В календар от Верона от края на V век, а през 505 г. в календар от Картаген, днешно предградие на Тунис, празникът е отбелязан като възпоменание след Рождество Христово. Реликви са се появили в Галия още през V век. Много домове за сираци често били поставяни под закрилата на невинните младенци от Витлеем.

По стар обичай, празникът в Европа посрещали с игрите „festum puerorum“, в които ученици от училищата към манастири и църкви си избирали игумен или епископ, който организирал голям празник и парад.

На някои места в църквите се провеждала литургия, ръководена от избраното за епископ дете, което било облечено във владишки одежди, с митра и жезъл.

Игрите били забранени още на събора в Константинопол (867-870), но въпреки отричането им и на съборите в Базел и Тренто, на някои места те просъществували чак до ХVІІІ век. Под влияние на Реформацията и по време Просвещението те постепенно изчезнали.

В някои части на Австрия и до днес се е запазил обичаят деца да пожелават на възрастните здраве и щастие през новата година, удряйки ги с пръчка, а „благословените“ им се отблагодаряват с подаръци.

След Втория Ватикански Събор били разработени нови литургични текстове за този ден, на който се дава специален благослов за децата. През последните години празникът добива ново значение като ден за защита на неродения живот и на покаяние за многобройните аборти.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм