
В Монтана днес бе открита документална изложба посветена на православните храмове в общината.
Експозицията бе представена от Ангелина Емилова – директор на Държавен архив – Монтана и домакин на събитието.
На откриването присъстваха Негово Високопреосвещенство Видинският Митрополит Пахомий, кметът Златко Живков, председателят на Общинския съвет Иво Иванов, заместник областният управител Ивайло Сотиров, кметовете от селата в общината, общественици, журналисти.
От 26-те църкви в община Монтана, двайсет и три са в селата, а три в града. Най-голямата от новопостроените е „Свети Дух“ . Строителството й започва през 2007 година, а освещаването и е през 2019 година. Инвестицията е близо 4,5 милиона лева от бюджета на община Монтана.
Още 750 хиляди лева са осигурени по време на управлението на правителството на Бойко Борисов през 2017 година. Още две години са необходими, за да бъде довършено изографисването на храма.
„Да има храм във всяко село на община Монтана е изпълнено обещание, дадено преди 20 години на покойния видински митрополит Дометиан, заяви кметът Живков. Той припомни, че тогава в общината повечето от малките черкви са били заключени, забравени, а пет села от селата нямали молитвен дом. Днес в Клисурица, Трифоново, Войници, Долна Рикса и Крапчене има новопостроени черкви. „Това бе продължителен и постоянен процес, през който преминахме с много упорит труд и вяра, каза кметът Живков.
Средствата за изграждането на новите и ремонта на старите храмове са осигурена почти изцяло от бюджета на общината. В началото бе трудно да намерим дарители, но в последните години се отзовават повече хора. Благодаря на тези, които протегнаха ръка и помогнаха за това добро дело. Направихме много и все още се грижим за издръжката на всичките 26 православни храма в община“, допълни той.
Видинският митрополит Пахомий е отслужил литургия в последната новопостроена църква „Свети Димитър“ в село Крапчене преди да посети изложбата.
„Там където има храм, там стои ангел Божий, който бди и пази хората, заяви Владиката пред гостите на Държавния архив. Важно е Бог да има дом навсякъде, но още по-важно е да го изпълним с молитви и заедно да вървим по пътя на спасението“, каза още митрополит Пахомий.

Най-старите черкви в община Монтана са в селата Горна и Долна Вереница. Те са посветени на Свети Никола още през Средновековието и днес са паметник на културата. Свети Николай са избрали за свои закрилник и хората от Белотинци. Свети Димитър е покровител на храмовете в селата Д-р Йосифово, Габровница, Крапчене и в квартал „Мала Кутловица“в град Монтана. Вярващите в Студено буче, Вирове и Долна Рикса са нарекли черквите си на Св. Архангел Михайл. Света Петка Параскева покровителства Сумер и Смоляновци. На Свети безсребърници Козма и Дамян са наречени храмовете в Долно Белотинци и Стубел, а на Свети Петър и Павел в село Николово. Свети Йоан Кръстител закриля Винище и Славотин, Свети Георги – Войници, а Свети Василий – Клисурица. На Свето Възнесение Господне са посветени храмовете в Горно Церовене и Безденица. Света Троица бди над Липен и над Благово.
Новата черква в село Трифоново и най-старата черква в град Монтана са наречени на Светите братя Кирил и Методий.