С писмо до кметовете на общини в цялата страна Държавна агенция за закрила на детето/ДАЗД/ апелира към кметовете на общини в цялата страна за свеждане на вниманието на ръководителите на търговски, спортни или развлекателни обекти и заведения за хранене информация за изискванията за придружаване на деца на обществени места.
Писмото е във връзка със зачестилите на национално ниво сериозни инциденти и случаи на насилие, извършвани от малолетни и непълнолетни лица на обществени места и съдържа молба за съдействие поради необходимост от навременни мерки за предотвратяване на негативната тенденция.
Тези прояви включват физически конфликти, неприемливо поведение и заплахи към посетители и персонал в заведения и търговски обекти, което застрашава не само обществената безопасност, но и благополучието на децата. Очакванията на експертите и представителите на бизнеса са, че в зимните месеци посещаемостта на подобен тип обекти нараства, тъй като – особено в големите градове, те все повече се налагат като място за социализация и прекарване на свободното време на децата извън училище.
С оглед превенция на ескалацията на проблема ДАЗД, Главна дирекция „Национална полиция“, Столична дирекция на вътрешните работи, Софийска районна прокуратура, Столична община, Регионална дирекция за социално подпомагане – София-град, Регионално управление на образованието – София-град, както и на голяма част от столичните търговски комплекси проведоха среща, на която беше констатиран проблемът, че голяма част от родителите, децата и служителите на търговски и културно-развлекателни центрове не познават и/или не разбират изискванията и отговорностите за осигуряване на безопасност, контрол и надзор върху децата в публичното пространство, произтичащи от Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места.
В тази връзка Община Ловеч свежда на вниманието на всички заинтересовани страни следните изискванията за гарантиране на безопасност съгласно чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от Закона за закрила на детето и конкретно разпоредбите на чл. 5а, ал. 1, чл. 8, ал. 1 и чл. 10, ал. 1, т. 5 от Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места, а именно:
- родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да го придружават на обществени места след 20,00 ч., ако детето не е навършило 14-годишна възраст;
- деца, навършили 14 години, не могат да остават сами навън след 22:00 часа, без да бъдат придружени от родител, настойник или друг пълнолетен човек, който се грижи за тях, като това му качество се удостоверява с декларация по образец.
- собствениците, наемателите или ползвателите на търговски обекти, кина и театри следва да определят конкретните условия за достъп на деца в тях и да контролират тяхното изпълнение, като информация за максималния капацитет и за правилата по отношение на пребиваването на деца следва да бъде поставена на видно за посетителите място, включително на поддържаните интернет платформи;
- собствениците, наемателите или ползвателите на търговски обекти, кина и театри поставят на видно място за клиентите, на входните места, табло с информация за изискванията за придружаване на деца на обществени места, включително за изискването за представяне на декларация по образец съгласно 5а, ал. 1 от Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места.
Според §1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Наредбата, „обществени места“ са общодостъпни за всяко лице места, като обществен транспорт, заведения за хранене, търговски, спортни или развлекателни обекти, кина, театри, стадиони, зали и други.
В приложения файл ще намерите информация относно придружаването на непълнолетни деца на обществени места.