30 години сценарият е без никаква промяна - политиците са на своя собствен полюс и се борят за лични и партийни интереси, а народът е в тотална апатия. Резултатите са тъжни, но показват ясно състоянието, в което една прекрасна държава с богати възможности, на стратегическо място се намира:

Над 1,5 милиона българи и дори крайно притиснатите бежанци не искат да останат в България. Показателно е, когато българите не искат да живеят в страната си и още по-ярка става картината, когато и хора, бягащи от крайна мизерия и за живота си, също не я разпознават като място за по-добър живот.

Това не е било винаги така, когато страната ни беше на челни позиции по производство и износ за огромни пазари, а здравният ни и образователен модел бяха за пример.

Днес разчитаме не на предприемачи и инвеститори, а на помощи от ЕС. С опит да измъкваме пари от Съюза, които да оправят социалната ни политика, инфраструктура, здравеопазване… никога няма да имаме жива икономика.

Това каза в ефира на Дарик, собственикът на първата частна болница в България, д-р Зияд Ел Масри.

По думите му, трети вот за парламент на този етап би показал още по-трагични резултати от изборите през юли.

На фона на наближаваща зима с криза и поредна вълна на пандемията, най-големият проблем на управляващите са министерски кресла и броя на заетите с депутатски чин от различните партии.

„Интересно е как след като влязат във властта тези граждани вече не мислят глобално за цялата страна, а за своята малка група гласоподаватели и партия.

От юли имаме яснота, че народът не ги иска. Всъщност тези, които виждаме днес в парламента са там с гласове на избиратели, но не те не са избор на българите.

Група от хора, по-малко от 30% от населението на България са гласували. Ако ги пръснем по всичките партии, ще видим, че много малка част от българите са дали доверие на хората, които днес са в парламента.

70% от гражданите са заложници на малцинство от избиратели и техните избраници. Всички в момента сме зависими от решенията им, а те дори не се държат политически отговорно“, каза още д-р Зияд Ел Масри.

Според него освен липсата на работеща икономика, няма визия за цялостната посока, в която трябва да се развива страната. „Трябват ни кандидати, които да отговарят конкретно с план – точка по точка, какво ще се направи в най-значимите ресори, касаещи хората и кога ще започне и ще завърши този процес. А не да се занимаваме с тази или онази политическа сила или с това, кой, каква присъда заслужава – ние не сме съд или прокуратура“, допълва експертът.

Той акцентира и върху обществената отговорност, която също, както при депутатите е осезаемо отсъстваща и сред гражданите.

Миналата година разбирах страхът на хората от ваксина. Тогава обаче имаше опашки пред пунктовете. Сега имаме всички ваксини, напълно достъпно, поставят се по всяко време, а няма 17% ваксинирани в България. Предвид че доказано това е единственият начин да избегнем ужасните поражения от Ковид 19. Това не е проблем само на един човек, а е отношение на гражданите към цялата държава. Виждаме, че там, където има масово ваксиниране пандемията е значително овладяна. Страната ни няма сили да изнесе още един локдаун. А последиците вече знаем, че са фатални. Остава въпросът, защо нехаем“, коментира още д-р Зияд Ел Масри.

Цялото интервю, чуйте в звуковия файл: