1. Д-р Начев, по време на ковид пандемията отбелязахте ръст на новооткритите случаи на рак на гърдата в напреднал стадий. Тогава обяснихте, че пациентите пренебрегват профилактиката заради страха от зараза с ковид. Какви са вашите наблюдения към момента? Спад или ръст на новорегистрираните пациенти с карцином на млечната жлеза в областта?
Изводите, които успяхме да си извадим по време на ковид пандемията са от изключително значение в нашата работа. Акцентите, които наблюдаваме са два: Първо, доказа се, че именно профилактиката е ключът към ранното откриване на рака на гърдата. Второ, за съжаление, тази диагноза продължава да бъде на първо място сред онкологичните заболявания при жените. Има леко повишение на новорегистрираните пациенти с рак на гърдата в района. Това включва, разбира се, трите области, които попадат в нашия онкодиспансер, а именно Русе, Силистра и Разград.
2. В какъв стадий са тези случаи?
Новорегистрираните случаи на карцином на млечната жлеза за миналата година в Русе са 119. 41 от тях са диагностицирани в Първи стадий. Добре е пациентите да знаят, че именно ранното откриване на заболяването предполага навременни мерки, които биха облекчили много от процедурите в последвалото лечение. А това не е за подценяване както за организма на пациента, така и за екипа, който работи с него. Затова постоянно напомняме на всички, че редовната профилактика е задължителна.
3. Кои са основните фактори, които отключват туморните процеси?
Жени с хормонален дисбаланс, ендокринни заболявания, с наследствена обремененост, прекарали предходни операции за доброкачествени предракови заболявания са по-рискова фаза. Напоследък се посочва онкогенезата при отключване на заболяването. Имат значение и начина на живот, стреса, хранене физическа активност, затлъстяване. Но в крайна сметка ранното откриване на заболяването е с гарантирано сто процетно излекуване. И именно профилактиката цели това.
4. Коя възрастова група е най-засегната?
Наблюденията ни сочат, че жените между 60 и 70 години са най-засегната от диагнозата възрастова група. За съжаление обаче, не липсват случаи на млади жени, при които се открива карцином на млечната жлеза. Искам да отбележа, че около 70% от тези случаи са диагностицирани именно в Комплексния онкологичен център в Русе. Това показва и водещата роля на нашето отделение и екипа от лекари в този процес. Относно профилактиката на рака на млечната жлеза, при жени в млада възраст, се препоръчва преглед поне един път годишно. За дамите в менопауза, прегледите при онкохирург трябва да са минимум два пъти през годината. Има промени от типа на жени с кисти, които налагат по-често проследяване, както и такъв оперирани по повод доброкачествени заболявания.
5. Предвид шока и страха, пациентите с такава диагноза трябва да вземат адекватно решение навреме. Към кого трябва да се обърне и какво трябва да направи пациентката? Да припомним процедурата?
Необходимата профилактика включва образни изследвания, мамография, ехография и ядрено магнитен резонанс. Предвид дългогодишния опит, който имаме, мисля че прегледът при специалист онкохирург трябва да е задължителен. Той би внесъл допълнителни насоки и още подробности, които са от изключително значение за по-нататъшното развитие на конкретния случай.
6. Онкодиспансерът в Русе вече разполага с нова техника, предстои закупуването на още такава. Какво означава това за русенци – повече открити навреме заболявания и шанс за живот?
Новата апаратура, разбира се, помага в това отношение. Трябват специалисти в тази област, която сама по себе си знаете, е твърде специфична. Аз мисля, че в русенския онкодиспансер има такива. Колегите, с които работя от години са всеотдайни и обичат работата си. Развитието на лекарствената терапия подпомага много лечението на рака на млечната жлеза, било той и в по-напреднал стадий. Това ще е бъдещето и ще води до успешна борба с това заболяване. Именно тези методи водят до по минимални оперативни дейности, особено в ранен стадий на заболяването. С риск, че ще се повторя, отново подчертавам ключовата роля на профилактиката за ранно откриване на рака на млечната жлеза.
7. Макар и значително по-малко мъжете също страдат от това заболяване. Какво е необичайното при тях? Какво трябва да знаят? На какъв период трябва да е препоръчителната профилактика?
При мъжете е по рядко срещано, но го има. Факт, който не бива да се подценява. Процедурата не се различава от тази при жените. При индикация се прави консултация с лекар, назначават се изследвания, които отново да бъдат преразгледани и обсъдени със специалисти в тази област.