За общините в Североизточен район за планиране - Област Варна, Област Добрич, Област Търговище и Област Шумен e достъпен общ ресурс от 47 078 400 лв. с ДДС по втория етап на програмата за саниране. МРРБ вече отвори процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-Етап II“.
Както и досега, общините ще кандидатстват в партньорство със Сдружения на собствениците на сгради, регистрирани по Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). За разлика от първия етап, одобрените сгради ще получат 80% финансова помощ от стойността на проектното предложение, а Сдружението на собствениците следва да осигури самоучастието си в настоящата процедура чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи, информират от Община Варна.
Допустими за финансиране са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/, т.е. в които броят самостоятелни обекти са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик и са проектирани преди 26 април 1999 г. Минималният размер на едно предложение за изпълнение на инвестиции е 50 хил. лв., а максималният - 9.5 млн. лв.
Задължително изискване е след изпълнение на мерките в многофамилната сграда да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия, както и клас на енергопотребление „В”.
Сдруженията на собствениците финансират изцяло със собствени средства следните дейности:
-Извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
-Изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 - 5) и ал. 3 от ЗУТ и на технически паспорт на сградата;
-Изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
-Авторски и строителен надзор съгласно ЗУТ;
-Изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор (лица от регистъра по чл.44 ал. 1 от Закона за енергийна ефективност) след приключване на дейностите по изпълнение на СМР;
-Въвеждане на обекта в експлоатация;
-Публичност и информация на проекта;
-Организация и управление на проекта.
За всеки проект, цялата предвидена БФП (80% от стойността на всички допустими разходи) се предоставя в етапа на строителство, като част от стойността на строително-монтажните дейности. При наличие на недопустими разходи в проектното предложение, то те са изцяло за сметка на крайния получател.
Продължителността на изпълнението на всеки проект следва да е до 28 месеца а разходите по отделните проекти са допустими за финансиране ако са извършени не по-късно от 30 юни 2026 г.
Крайният срок за кандидатстване по процедурата е до 17:00 часа на 16 януари 2024 г., като документи от Сдруженията на собствениците ще се приемат от Община Варна до 10 декември 2023 г. включително.