Зелената сделка представлява стратегически механизъм за икономическа трансформация, целящ да превърне Европа в първия климатично неутрален континент до 2050 г. Това е възможност България, особено регионите като Сливен, да привлекат значителни инвестиции и да повишат своята конкурентоспособност на европейския пазар. Според Татяна Султанова, водач на листата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Сливен, сделката може да бъде катализатор, който да ускори икономическия растеж, да модернизира местната инфраструктура и да създаде по-добри условия за живот и бизнес в региона. Народен представител в 47-мото, 48-мото, 49-тото и 50-тото Народно събрание, Татяна Султанова е зам. председател на Комисията по околна среда и водите и член на Комисията по земеделие и храни.
„Зелената сделка е предпоставка повишаването на конкурентоспособността на българската икономика, особено по отношение на енергийната ефективност. – заявява Султанова - От години страната ни е с най-ниската енергийна ефективност в ЕС, като потреблението на енергия за производството на единица БВП е три пъти по-високо от средното за Съюза. Зеленият икономически преход, изисква да говорим предимно за технологична, а не толкова за ресурсна трансформация. А това е нужно на икономиката ни, за да сме конкурентни и в бъдеще, но не предимно на ценова база.“
Зелената сделка ще донесе директни ползи чрез Плана за възстановяване и устойчивост, който предвижда финансиране в областта на енергетиката, индустрията и транспорта. Тя е механизъм, чрез който амбициозната цел на Европа е да се превърне в климатично неутрален континент до 2050 г.
Регионален фокус: Сливен и възможностите от Зелената сделка
„Зелената сделка е голям шанс за страната ни и катализатор, който може да ускори икономическия растеж и да повиши чувствително технологичното ниво на бизнеса и на всички икономически и социални дейности“, коментира Султанова. Според нея Сливен и околностите трябва активно да се възползват от тази възможност и да привлекат средства за модернизиране на ВиК инфраструктурата и енергийните системи. Тя подчертава, че ключов фактор е подобряването на енергийната ефективност, тъй като България е с едни от най-високите нива на енергийни разходи на единица БВП в целия ЕС.
/Татяна Султанова на среща с граждани от Сливен по време на предизборната кампания/
Ще доведе ли Зелената сделка до закриване на въглищните централи и загуба на работни места?
„Това, което пише в Пътната карта за климатична неутралност е, че няма да има затваряне на нито една мощност административно, но няма да има и субсидиране на мощности, които не могат да работят на пазарен принцип. Субсидиране е невъзможно по евродиректива. Който лъже тези хора, че ще получат субсидии от държавата, трябва да знае, че това е непозволена държавна помощ“, е категорична Татяна Султанова.
„Вместо реален дебат за бъдещето на българските мини, бяхме свидетели на изтръгване на кабели, унищожаване на пленарна зала и саботиране на заседанието. Предизборната игра с доверието на хората от страна на ИТН, Възраждане и БСП е цинична безотговорност. В съседните държави европейските средства за далновидни решения в енергетиката вече се усвояват и тези страни имат достъп, както до по-евтина енергия, така и до съхранението ѝ. При нас този процес се забавя заради дълго насаждани страхове на хората.
Заради забавянето с цяла година от ГЕРБ и заради безобразното и вандалско поведение на Възраждане и ИТН, тези промени в енергетиката ще се случат, но хората няма да получат парите. Когато няма достатъчно пари за миньорите, то е заради това, което се случи в последния ден на парламента.
Важно е още в първите дни на следващото 51 Народно събрание да има отговорно поведение за реален дебат и действия в интерес на българските граждани и икономика, така че приемането на Пътната карта и законите, необходими за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост да случи и да се възползваме в максимална степен от възможностите на европейските средства.“
В ролята си на стратегически план Пътната карта на Зелената сделка очертава конкретните стъпки, срокове и механизми за постигане на целите на Европейската зелена сделка. Тя е по-скоро прогноза какво би се случило с енергийната система на страната, съобразено с това, което се случва в другите държави и не бива да бъде повод за игра с хората.
Значението на подкрепата на местно ниво
Въпреки че Зелената сделка се очаква да донесе много възможности, Татяна Султанова е категорична, че бъдещият успех зависи от ясната визия на местните лидери и тяхната ангажираност да насочат средствата към устойчиви и стратегически проекти, които ще имат реален ефект върху живота на хората. „Гласуването е начин да подкрепим ценностите и идеите, в които вярваме.“ призовава тя.
Зелената сделка и Планът за възстановяване не са само европейски механизми, а шанс Сливен и България да направят качествена стъпка напред.
Приоритети на „Продължаваме Промяната“ за региона
Сред основните мерки, които Продължаваме промяната - ДБ предлага за подобряване на бизнес средата в Сливен и региона е ограничаване на бюрокрацията и максимално използване на европейските фондове за инвестиции в модерни технологии, както и са запазването на стабилна данъчна политика. Предвижда се запазване на тавана на цените на електроенергията и предоставяне на до 50% държавни помощи за разширяване на производствата, без промяна в данъчните ставки.
Повече информация за кандидатите в листата на „Продължаваме Промяната“ в Сливен и актуални новини може да следите на https://promeni-sliven.bg/
“Продължаваме Промяната – Демократична България” се явява на изборите с номер 26 в бюлетината.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!