След дългогодишни протести, постоянни проверки от българските институции и хиляди изписани документи, жителите на пловдивското  село Труд се готвят отново за мащабен протест срещу централата за производство на енергия от биомаса до населенето място, която ги обгазява.

С настъпването на лятото силните задушващи фекални миризми и други ферментиращи органични отпадъци, принуждават за поредна година стотици домакинства, живеещи в близост до централата, да затварят прозорците си.

“Ежедневно получаваме сигнали с думите “Никой не вдига „Зелен телефон“ на РИОСВ-Пловдив“, алармират от местното сдружение „Бъдеще за село Труд“.

Те съобщават, че в следствие на многобройните оплаквания и след разговор с кмета на селото Красимир Минков, е станало ясно, че наскоро се е състояла съвместна проверка от РИОСВ Пловдив и кметство Труд на производствената площадка на централата, на която кметът на селото не е допуснат.

След дългогодишни усилия и опити за диалог с институциите, сдружение „Бъдеще за село Труд“ успя да постигне известно намаляване на неприятните миризми, но с пандемичната обстановка, по време на която всякаква гражданска активност беше немислима, операторът за пореден път се върна към старите си навици, а именно да не изпълнява нормите за опазване на околната среда и да заобикаля предписаните от Регионалната инспекция по околна среда мерки, алармират още сдружението и настояват за провеждането на още срещи по кязуса с ресорните институции - Областна управа и РИОСВ Пловдив.

Протестните действия на хората от Труд ще започнат скоро и ще продължат докато Централата за производство на енергия от биомаса не спре да обгазява селото, категорични са жителите на населеното място.