Горещото лято на 2024 година бавно върви към края си, но все още не си е тръгнало. Астрономически това ще се случи около 20 септември, но в метеорологично отношение с навлизането в септември, изпращаме лятото.

Тази година е необичайна с дългите летни горещи вълни, които започнаха още през юни и продължават и през август. Да не говорим за юли, когато имахме серия от 14 дни с много високи дневни температури. 

И в предстоящите два почивни дни ще е топло, а в следобедните часове и горещо с температури в низинита на страната до 35 - 37 градуса. Типично лято. Но тъй като денят вече осезаемо намаля, а нощта се увличи, горещините се заключват само в няколко поредни часа. След това, със скриването на слънцето, настъпва прохлада. И сутрин вече е хладно, особено по високите западни полета, каквото е Софийското.

Предстоящита уикенд ще е горещ, това означава - подходящ и за море и за планина. Валежите са много малко вероятни. Ето защо, внимавайте с огъня, защото продължава да е сухо и опасността от пожари остава много висока.

В понеделник също остава горещо, но от вторник нататък, хем температурите слабо ще се понижат, хем ще се увеличи осезаемо възможността за следобедни превалявания и така ще бъде през повечето дни от другата седмица. По-сериозно захлаждане и понижение на температурите се очаква след сряда - четвъртък, но не си представяйте кой знае каква разлика. По високите западни полета до 23 - 27 градуса, а в низините - до 30 - 33 градуса.

Ще изпратим август с малко по нормално време и ще посрещнем септември също с по-ниски температури и възможност за превалявания особено над южните и югозападни райони.

На изток, по Черноморието, също се очакват превалявания, особено във втората половина на следващата седмица, тъй като над Черно море ще се формира център на ниско налягане, който ще окаже влияние на времето с повече облаци и валежи. Тази прогноза е предварителна, ще я уточним във вторник.

В началото на септември ще има възможност за превалявания, температурите ще останат малко по-ниски, но след 3 - 5 септември отново ще се повишат и ще бъдат над 30 градуса в низините на страната.

В Европа през следващата седмица също ще бъде топло, на места и горещо, почти над целия континент, с наднормени температури, преди да запчнат есенните бури носени от атлантическите циклони.

Северното полукълбо се готви за промяне - от лятото към есента, но все още имаме поне две седмици, а може би и повече, преди да усетим истинският дъх на есента. Но тъй като тази година е по-розлична, с горещо лято, вероятно и през септември температурите ще бъдат по-високи от обичайните над нашата страна. 

Северноатлантическата осцилация - това е разликата в налягането между Исландия и Азорските острови е в положителна фаза, което кара атлантическите циклони да се движан по по-северни трактории, а над Южна и Югоизточна Европа е по-сухо и горещо. Тази ситуация вероятно ще се задържи още известно време, затова и по-дългосрочните прогнози са за топла есен.

Глобалната приземна температура се понижи относително до ниво от 14,38 градуса, с 0,38 градуса над климатичната норма от 14 градуса, обобщава специализираният  сайт за нейното измерване tempetature.global.