С тържествена церемония Сливен отбеляза 147 години от Освобождението си от османско иго. Беше отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен по повод освобождението.
В знак на признателност, пред морената с паметна плоча на площад „17 януари”, бяха поднесени венци и цветя. Глави пред саможертвата на хилядите знайни и незнайни войни, сведоха кметът на Сливен Стефан Радев, председателят на Общински съвет Димитър Митев, областният управител Чавдар Божурски, общински съветници от ГЕРБ, представители на различни институции. Цветя бяха поднесени и от името на народните представители Десислава Танева и Мария Белова.
Десетки граждани, ученици и представители на държавни и регионални институции се събраха на едноименния площад, за да отдадат почит към хората, дали живота си за освобождението на Сливен.
В словото си кметът Стефан Радев припомни събитията от паметната дата 4 януари 1878 година. „Нека бъдем достойни наследници на всички тези наши предци дали живота си за освобождението. Нека не пестим усилията си, волята си и енергията си за развитието на нашия любим град. Да живее Сливен! Да живее България!“, каза кметът Радев.
По повод годишнината народният представител и областен ръководител на ГЕРБ Десислава Танева написа в официалната си фейсбук страница „Много е дал градът ни, за да помогне за успешния край на войната. Над 168 души обличат униформата на опълчението и воюват за свободата. Към 70 души участват в четите на Панайот Хитов и Желю войвода, за да им посочват път с по-малко препятствия. Нека помним героите, загинали за това днес ние да сме свободни. Поклон пред паметта и героизма им!“.
Депутатът Мария Белова също поздрави сливналии за днешния празник. „17 януари е паметна ден за Сливен и неговите граждани. Навършват се 147 години от освобождението на града ни от османско иго. Днес с благодарност си спомняме за всички онези, дали живота си за свободата на нашия град и винаги носим в себе си историята на своя народ! Една история, заради която с гордост можем да се наречем българи! Дълбок поклон пред тези, които дадоха живота си, за да бъдем свободни днес“.
185 опълченци, родени или живели в Сливен, известни войводи, редица доброволци са дали своя принос за Освобождението. За овладяването на града и за логистиката големи заслуги има и легендарният сливенски войвода Панайот Хитов. Сред тези, които тогава са носели тържествено християнските хоругви е вече слепият бунтовен поет даскал Добри Чинтулов, който произнася приветствено слово към освободителите.
Организатори на събитието са Община Сливен и Център за подготовка на специалисти.