"Бих казал, че това е един многопластов случай. Едва ли може да бъде очертан в някакви тесни еднопланови рамки, защото говорим за нещо, което се развива в рамките на десетилетия. Излизат данни, че заплахи с оръжие е имало и към други лица, и ако това е така, значи има някаква по-системна травма и ситуация, която изисква сериозен анализ на състоянието на извършителя. Трябва да анализираме както състоянието на извършителя, така и системата, в която той е работил голяма част от живота си".
Това заяви в предаването "Кой говори?" по Дарик радио проф. Петър Маринов, един от авторитетите на съдебната психиатрия у нас.
Майката на Иван Владимиров: Убийството му е било планирано
Преди две седмици, отново в ефира на Дарик радио, проф. Маринов очерта дълбоките проблеми на психиатричната грижа и у нас, които водят до оставянето на опасно болни хора без грижа и контрол, а потенциалните им жертви - без защита.
Убийството на известния психолог Иван Владимиров извади на показ тези предупреждения и предизвика масово възмущение у гражданите, които виждат и у себе си потенциална мишена в условия на институционално безсилие.
Това убийство провокира и жената на Иво Андреев, отново хладнокръвно убит от свой съсед, да проговори в неделя пред NOVA. "Тези пробойни в системата ще образуват нови такива случаи и още смърт", каза Андреева. Тя е категорична: “Институциите не работят. Ние нямаме контрол и инструмент, с който да се защитим”.
По думите й семейството е подавало множество жалби, но не е образувано следствие, “защото нямаме достатъчно свидетели”. Посъветвали съпруга й да си купи електрошоков пистолет.
Ден преди убийството на Иван Владимиров отново е имало сигнал срещу извършителя
Обясненията на МВР: Има подадени сигнали, но не ставало ясно, че има сериозна заплаха за живота.
"Когато има заплаха за убийство, не са ли органите на реда толкова ангажирани да подадат сигнал към прокуратурата, колкото и потърпевшият?", попита проф. Маринов.
Според него, ако има заплахи за убийство, е учудващо, че не е информирана прокуратурата за този казус.
Психологът Иван Владимиров е убит с един изстрел в лицето
"Мълчанието на обществото по някакъв начин принуждава убийците да извършат убийството", заяви съдебният психиатър.
По думите му проблемът на опасното боледуване е проблем на обществото, не само на психиатрията.
Застреляха мъж на Женския пазар в София
"Ако се задействат ефективно институциите, те биха могли да издействат експертиза и да се оцени психичното здраве на дадено лице. Това не се е случило. Това за мен е огромна пукнатина, която би трябвало държавата да запълни", категоричен е проф. Маринов.
"Всеки може да сезира прокуратурата, но все пак не виждам пречка, а напротив - виждам възможност полицията да сезира прокуратурата. Не всеки гражданин знае, че трябва да отправи своето оплакване до прокурора, но това може да го направи и полицаят", допълни той.
"Аз просто това твърдение за онеправданост на убиеца не мога да го проумея. Това според мен е обръщане на истината с хастара навън", каза още съдебният психиатър.
Според него явно във всеки човек има скрит насилник, лошото е, че този насилник се явява като съюзник на насилника и оттам нататък вече нещата стават много трудни за управление.
Известният психолог Иван Владимиров-Нав е бил убит
"Експертизата ще даде много точни отговори на въпросите за психичното състояние на извършителя. Тя би могла да бъде назначена от дознание, следствие, прокуратура или съд. Всяка от тези институции може да назначи съдебно-психиатрична експертиза. Някой би трябвало да отиде в ареста и да го прегледа", коментира още проф. Маринов.
По думите му у нас положението е трагично, отпуснати са средства за клиника по съдебна психиатрия, но няма идея, която да прерасне в законова рамка, а това е най-важното нещо.
Проф. Маринов посочи още, че до три години се очаква да има действаща клиника по съдебна психиатрия у нас.
Той коментира и опустошаващите земетресения в Турция и Сирия, като заяви, че в момента двете страни се намират в състояние на колективна травма.
Един от спасителите в Турция: Видяното не може да се сравни с нищо
"При нас една много по-малка, но силно отразена трагедия, беше в Бяла, когато камион бутна автобус в Янтра и уби 18 души. Много ниското ниво на осъзнаване на травмата накара хората да отхвърлят помощ. В първите дни от загубата обикновено хората искат да се обединят в семейството и чак след това може да се стигне до душите им", посочи проф. Маринов.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Регионална библиотека Враца отваря пета работилница за емоции за родители в събота с детския психолог Надежда Евгениева
- Сутрешните новини от Пловдив и Пазарджик на 14.11.2024 г.
- След битов конфликт: Мъж преби жена си до смърт в Радомир
- Разширен състав ще гледа делото за убийството в пазарджишкия хотел „Тракия“