2020 година ще запомним не само с вируса, който преобърна живота ни, но и като година на протеста. Месеци наред, всеки ден, хиляди българи протестираха срещу корупцията във властта и беззаконието.

Две събития преминаха прага на търпимост и отключиха гражданското недоволство. Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов и двама негови съпартийци направиха опит да посетят публичния плаж "Росенец" до луксозния имот на Ахмед Доган край Бургас, но бяха спрени от гардове на НСО с аргумента, че са в частен имот. Прокуратурата извърши обиски в президентството и арестува двама от сътрудниците на държавния глава. Същата вечер, на 9 юли, хиляди хора излязоха на площада и поискаха оставките на премиера и главния прокурор.

Президентът Румен Радев отиде при протестиращите:

"Българската мафия постигна невъзможното - обедини почтените хора срещу себе си. От всички нас зависи да изхвърлим мафията от изпълнителната власт, от прокуратурата. Мутри вън!".

На следващия ден протестите бяха два "за" и "против" правителството. Напрежението ескалира и се стигна до сблъсъци с полицията. Социалните мрежи завряха заради клип, на който се вижда как зад колоните на Министерския съвет полицаите бият безпомощно момче. 22 - годишният студент по право в Хага Евгений Марчев бе настанен в болница с тежко комоцио и множество кръвонасядания:

"Полицаите ме грабнаха за ръцете. Тогава получих най-много удари. Първият път не припаднах. Ударите продължиха, тогава изгубих съзнаниe".

Започна проверка за полицейско насилие, а в обръщение към нацията президентът поиска оставки.

"Изходът от създадената ситуация е един: оставка на правителството и главния прокурор".

На седмия ден Бойко Борисов опита да успокои протестиращите с оставките на трима министри - на вътрешните работи, на финансите и на икономиката. Номерът обаче не мина.

"Маньовър. Опит да запази властта си".

"Искаме оставката на цялото правителство, а не само на отделни министри. Това нещо не решава проблема. Това е един хлъзгав ход за излизане от ситуацията".

Упорството на Борисов да остане на власт направи протестите още по-многобройни. Всяка вечер хиляди хора се събираха пред президенството - младежи, семейства с децата си, пенсионери. Едни идваха с велосипедите си, други с домашните си любимци. И всички искаха едно - оставките на премиера, правителството и главния прокурор, защото "повече така не може".

"Протестираме заради това, че няма законност в тази държава. Искаме законът да важи както за мен, така и за хората, които управляват. Протестираме срещу корупцията в това управление: Борисов, Гешев, Пеевски, Доган. Цялото правителство е корумпирано".

"Всички политици - и тези, които ще бъдат в бъдеще във властта и тези, които сега управляват, да си дадат сметка за промяната, която вече е в България".

"Искаме нашите внуци да имат правова, нормална, просперираща държава".

Всяка вечер протестиращите шестваха по софийските улици. Често блокираха ключови кръстовища. На Орлов мост, пред бившия партиен дом и пред Софийския университет изградиха и палаткови лагери, заради които не веднъж се стигаше до напрежение.

Протестът не излъчи свои лидери. Неговите символични организатори бяха представителите на "Отровното трио" - Арман Бабикян, адв. Николай Хаджигенов и проф. Велислав Минеков.

"Тези млади хора, тези 20-годишни деца, които минаха по улиците. 25 хиляди души. Те ще възстановят нашата държава. В това съм сигурен".

Протестите обхванаха и другите градове в страната. Протестираха и българите в чужбина.

Повече от месец след началото на гражданското недоволство Борисов блесна с друга идея - за нова Конституция и свикване на Велико Народно събрание и постави условие, при което ще си тръгне.

"Време е за рестарт. Време е за мъдри решения. Партията, която ръководя - ГЕРБ ще внесе проект на нова Конституция на Република България. Затова аз предлагам свикване на Велико Народно събрание, което да въведе редица съществени промени в Конституцията. Повече от месец протестиращите не конкретизират исканията си отвъд оставката. Бунтът на младите беше превзет. За съжаление огромната част от децата на протеста не разбраха игрите на задкулисието. В момента, в който Народното събрание вземе решение да се произведат избори за Велико Народно събрание, аз ще се оттегля от поста на министър- председател в същия ден".

На тази идея протестиращите отвърнаха с Велики народни въстания, които продължаваха от рано сутрин до късно вечер. И пак напрежение, сблъсъци с полицията, лютив спрей, арестувани.

В протестните си акции недоволните граждани опитаха какво ли не. Построиха стена от книги пред МС, приканвайки премиера да чете повече. Отрупаха входа на правителствената сграда с изтъркани стари обувки, символизиращи напусналите страната над 2 млн. души. Изсипаха на площад "Независимост" няколко тона тикви. Обстрелваха парламента и сградите на министерствата с яйца, зарзават, памперси и топчета тоалетна хартия. Но нищо от това не впечатли българския премиер.

"Мафията в момента иска да свали правителството. Всичко е на улицата срещу нас. И това ми дава основание да считам, че не трябва да им се даде оставка".

Протестите на българите станаха тема в Европа. ЕК бе критикувана заради пасивното й отношение към събитията у нас.Ирландският евродепутат Клеър Дейли директно попита " Кога ЕС ще спре да финансира бандитите, управляващи България?".

"Ако Комисията мисли, че напредъкът в България върви добре през последните 13 години, вие или сте дълбоко некомпетентни или напълно слугувате на интересите на Борисов заради връзките му с определени влиятелни групи в този парламент и в ЕС. Имаме безспорни доказателства за връзките му с главния прокурор Иван Гешев. Той му поръчва кого да преследва, прикривайки твърденията срещу него за пране на пари в Испания, за тормоз на съдии и т.н. Хората по улиците на София искат да знаят дали ще спрем да финансираме тези бандити. Защо европейските фондове насърчават и овластяват тези хора да участват в пълномащабна корупция, която наказва българските граждани. Вие сте съучастник в тази корупция и това не е добре".

В деня на народните будители, 116-и поред от началото на протеста, от " Отровното трио" обявиха, че заради усложнената епидемична обстановка спират вечерния протест от уважение към медиците, които се борят с Ковид 19. Протестът обаче не спря, а само промени формата си. Последваха акции като "Леглата не лекуват сами", "Да махнем вируса от властта", "150 дни -150 хиляди на площада", автоществия.

И въпреки вируса, и въпреки студеното време, граждани продължават да се събират вечер и да шестват по столичните улици, напомняйки искането си - "Оставка".

Междувременно премиерската идея за нова Конституция и свикване на Велико Народно събрание се провали. Парламентът я отхвърли. Повече от ясно е, че Бойко Борисов няма да подаде оставка.

А дали през 2021- ва, когато са редовните парламентарни избори, България ще има ново правителство зависи от всеки един от нас.