С общоградско тържество „Конете на българите“ бе открита днес реновираната крепост "Туида", която беше затворена за посетители заради  подобряване на инфраструктурата на обекта. Спектакъл с коне представиха домакините и гостите от "Школа по исторически бойни изкуства на кон - Мадарски конник“ от град Обзор, "Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ от  Варна и Конна база "Борисови“ от село Любен Каравелово, област Варна.

Малки и големи посетители се запознаха с древната българска традиция свързана с конете, отглеждането и обучението им от незапомнени времена до деня на Св. Теодор, закрилник и покровител на конете и конниците.

Денят предложи конни демонстрации от епохите на Античността и Средновековието, социализацията и подготовката на конете за работа и бой, реконструкция на тракийски, скитски и средновековни български конници.

Събитието откри зам.-кметът инж. Стоян Марков. В приветствието си той използва случая да честити празника на имениците.От свое и от името на кмета Стефан Радев, той благодари на всички участници и гости.

„Днешният ден е повод официално да представим дейностите на „Туида“ след кратък период на ремонт по интегрирания ни проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческа инфраструктура в община Сливен.
Всички, които сте посещавали това място може да видите колко различно е то вече. Тази година крепост „Туида“ също има празник. Ще отбележим 10 години от момента, в който тя отвори врати за туристи, гости и граждани“, заяви зам.-кметът Стоян Марков. Той пожела на гостите да се насладят на празника и изрази надежда, че отбелязването му на крепостта ще се превърне в традиция в годините занапред.

„Конете на българите“ е истински двоен празник, тъй като отбелязва края на реновирането на „Туида“, която се превърна в забележителна туристическа атракция за български и чуждестранни гости. Сцената и амфитеатърът са обновени, а също алеите, осветлението и паркингът. На територията на крепостта се намира Къща на виното с енотека, включваща вина от всички производители от сливенския край.

Ремонтът на „Туида“ е най-големият интегриран туристически проект на Община Сливен, свързан с възстановяване на обекти от културно-историческото минало. Той се изпълнява по програма „Региони в растеж“ и включва още къщите-музеи на Хаджи Димитър, Добри Чинтулов и „Сливенски бит“, първата текстилна фабрика на Балканите, която ще бъде превърната в музеен комплекс, както и възстановяване на въжената линия до Карандила.

Ръководителят на крепост "Туида"  Мая Иванова благодари на всички, които подкрепиха инициативата и обеща тя да продължи и през следващите години..

Чуйте в аудиото....