Дейностите по извършване на анализ на рамковите условия за валоризация и капитализация на културното наследство по отношение на природната среда, осъществени в рамките на проекта #RomansWineDanube, бяха отличени с приза „Най-добри практики 2024 г.“ на XIII-ия годишен консултативен форум на културните маршрути на Съвета на Европа, който се проведе преди броени дни във Вишеград, Унгария. Регионалният исторически музей в Русе е единственият представител за България в проекта, в който си партнират общо 14 организации от 10 държави.
#RomansWineDanube си поставя за цел да насърчи социално-икономическото развитие на Дунавския регион, чрез прилагане на съвместни концепции за културен туризъм и изграждане на единни туристически продукти. Проектът се основава на мрежата, създадена като част от сертифицирания културен маршрут „Римските императори и Дунавския път на виното“, в която активностите в различни региони от страните участнички се реализират около археологически обекти и паметници, свързани с Римската империя през периода на Късната античност. Това не са непременно най-важните паметници, според критериите на археологията. Това са обекти, които са в състояние да осигурят на посетителите представа за римския контекст и начина, по който хората са живели, работили и се забавлявали през този период, посредством възстановки на обичаи и практики.
Отличените дейностите по анализ на условията за остойностяване на културното наследство и реализиране на добавени стойности от неговата употреба в българска среда бяха приложени за обектите Кале Широково и Римска крепост „Сексагинта Приста“. Експертите от Русенския музей очертаха силните страни на двата обекта, възможностите за подобрения и ползите за местните общности от споделеното знание и устойчивото им развитие. Паралелно с това беше извършен анализ на състоянието и потенциала на природното и културно наследство на Русе и региона по близо 140 предварително зададени критерия. Направените проучвания на Русенския музей и тези на партньорите по проекта очертават състоянието на наследството в Дунавския регион и възможностите за неговите устойчиви употреби.
През следващата година проектът #RomansWineDanube ще осъществи поредица от фестивали на римското наследство и виното, като през май 2025 г. ще се разгърне Римски пазар на Сексагинта Приста в Русе.