Сравнително нова медикаментозна терапия, прилагана в ендокринологията за намаляване на кръвната захар се прилага успешно при лечението на хроничната бъбречна болест и при хроничната сърдечна недостатъчност. Надеждата е скоро тя да започне да се прилага масово и в нефрологията.  

Единственият проблем е, че според последните проучвания на СЗО за да бъде масово наложена в глобален мащаб една нова доказано ефективна медикаментозна терапия са необходими 17 години.

Тази тема, касаеща връзката между значимите хронични заболявания като диабет, хипертония и бъбречна недостатъчност представи в ефира на Дарик проф. д-р Евгений Възелов.

Той е сред водещите специалисти по нефрология, дългогодишен началник на Клиниката по диализно лечение в „Александровска“ болница в София, с внушителен опит в областта на бъбречната патология, затвърден от работата му в големите университетски болници в страната. Понастоящем проф. Възелов работи в един от най-съвременните диализни центрове в Югоизточна България – „Ел Масри“.

„Нови данни за медикаментозна терапия при лечение на хипертонията и всяко едно състояние, сериозно застрашаващо организма, показаха, че за да може да влезе в употреба едно доказано ново лечение в глобален мащаб са необходими 17 години. В момента имаме надежда, че подобно лечение, с група лекарства глифлозини,  което започна да се провежда в областта на ендокринологията преди повече от 10 години, води до увеличаване на загубата на глюкоза в урината. По този начин се намалява нивото на кръвната захар. Редица проучвания обаче направени на голям контингент от хора установява, че този род медикаменти в по-голяма степен се явяват успешно лечение на хроничното бъбречно заболяване, както и на хроничната сърдечна недостатъчност. Постепенно фокусът се измества от прякото лечение на захарния диабет, с този род средства, към лечение на хроничното бъбречно заболяване, задържане на прогресията му и на хронична сърдечна недостатъчност. При бъбречното заболяване, разбира се процесът на повлияване е доста по-бавен, но при сърдечната недостатъчност подобрението се получава в рамките на 15 – 30 дни“, каза проф. д-р Евгений Възелов.

Той припомни и стряскащата статистика на СЗО за 2019 година, според която починалите от бъбречни заболявания в глобален мащаб са 3,1 милиона души. „Според тези данни бъбречните заболявания застават на седмо място от всички области на медицината като причина за смъртност“, отбеляза той.

За  разликата между острите и хронични бъбречни заболявания, за връзката между бъбреците и сърцето, и т.нар. кардиоренален синдром, за най-новите научни открития в медикаментозната терапия и за хемодиафилтрацията като вариант за подобрение на качеството на живот на пациентите, чуйте повече в звуковия файл от проф. д-р Евгений Възелов: