Като радетел на възраждането на училищното дело в малките населени места, проф. д-р Славчо Томов, който е известен с отношението си и направеното вече за неговото родно място – село  Козар Белене, сподели за Дарик радио подробности за това, как то би било възможно, като разшири сферата на амбициите си включително и до висшето образование.

„Не децата трябва да пътуват в по-голямото населено място, за да се обучават в по-голямото училище, а учителите трябва да пътуват и да отидат при децата. И колкото и да ни струва това сега, един ден то ще се върне многократно на българското общество.

В тази посока, ние отдавна се опитваме да направим стъпки за това, как да върнем и възродим училищното дело в село Козар Белене. Започнаха да се задържат млади семейства, вече имаме увеличаване на броя на децата и имаме между 15 и 20 деца на възраст за детска градина и кметът на Община Левски – вече четвърти мандат, Любка Александрова даде обещание пред жителите на Козар Белене, че ще създадем и ще оборудваме сграда в селото, която да бъде новата детска градина на населеното място.

Имаме идея за мястото, където да се случи това, работим вече по въпроса и това ще бъде може би първата стъпка, с която ще започнем възраждането на училищното дело“.

Това обясни за Дарик радио проф. д-р Славчо Томов във връзка с работата му, свързана с дейности, инициирани от него в полза на село Козар Белене, което е неговото родно място.

Проф. Томов, който има зад гърба си два мандата като ректор на Медицински университет – Плевен и е член на академичното ръководство на висшето училище, сподели и още една идея:

„Другата идея, колкото и невероятно да прозвучи, е свързана с висшето образование. В момента Медицински университет – Плевен е стартирал един изключително сериозен проект за разкриване на нов факултет по ветеринарна медицина и в последните три години се работи изключително усърдно в тази посока и аз съм убеден, че обучението по ветеринарна медицина ще стартира най-късно през 2025-та година.

Създаването на такъв факултет е изключително трудно и за него е необходимо създаване на клинични бази за практическо обучение. Вече има решение на Академичния съвет за създаването на клинични бази в няколко населени места в област Плевен.

Едната е в град Пордим, втората е в село Вълчитрън и третата е в село Козар Белене, където ще бъде създадена едно от овцевъдните стопанства за обучение.

В момента върви процедура по придобиване на собственост на земята от страна на университета, след което ще се осигури финансиране от висшето училище за да бъде подготвена базата за практическо обучение на студенти в с. Козар Белене“.

Проф. Славчо Томов подчерта, че продължава и работата по осигуряване на средства за обновяване на сградата на училището в с. Козар Белене с цел възобновяване на началното и средното училищно дело.

Той е убеден, че е нужно да се постави началото с един пилотен проект за няколко малки населени места със закрити училища, за да се помисли, как те да бъдат възстановени дори и с по-малък брой деца.

Малко преди края на 2023-та година в село Козар Белене е отбелязана и 140-та годишнина от създаването на храма в селото „Свети Атанасий“. По този повод в храма е отслужена специална служба от Великотърновския митрополит дядо Григорий.

В него на 6-ти януари 2024 г. – Богоявление, от 10:00 часа ще бъде отслужена и Празнична света литургия.

Професор Славчо Томов припомни някои стъпки, с които беше спряна разрухата на храм „Свети Атанасий“ в с. Козар Белене.

„Той беше започнал да се руши и предприехме стъпки за възстановяване на сградата на храма като продължаваме, защото има още какво да се направи във вътрешността му.

В процеса на работата ни се оказа например, че иконостасът на храма е паметник на културата в икони с изключителна художествена стойност.

Духовната е кауза е една от каузите, които осъществяваме заедно с кмета на Козар Белене Ванков и с кмета на Община Левски, Любка Александрова, които като местни патриоти ни помагат много във всичко, което правим.

Така, заедно възстановихме служението в храм „Свети Атанасий“, за което ни беше много трудно да намерим свещеник с помощта на дядо Григорий и неговия помощник отец Руслан и сега отец Йоан е свещеникът, който обслужва храма“.

Проф. Томов каза, че след възстановяването на храма там вече се извършват ритуали за сватби и кръщения, като се отбелязват и важни църковни събития, при което храм „Свети Атанасий“ се превръща отново в едно духовно средище.

„Мен лично това ме кара да се чувствам изключително удовлетворен и спокоен за бъдещето на село Козар Белене, защото храмът е онова нещо, което дава живот на едно населено място“, каза проф. Славчо Томов.

Относно корените на ангажимента му към село Козар Белене, което е неговото родно място, професорът добави:

„В личен план сега Козар Белене е моя кауза в няколко направления. Едното от тях е духовното и то е свързано с развитието на църковното дело в нашето село. Всъщност моят пра-пра дядо поп Кръстю – Кръстю Калев Кунчев е първият свещеник, който създава, построява сградата, която е минала през вековете и е останала до днес като църквата в село Козар Белене - храмът „Свети Атанасий“.

Проф. Славчо Томов припомни още, че до преди десетилетия, по старото териториално разпределение в България, село Козар Белене е било в Свищовска околия, факт който в голяма степен довежда и до участието му в създаденото през 2023-та година Сдружение "Площад Алеко".

Проф. д-р Славчо Томов е доктор по медицина и медицински науки с придобити специалности по ”Акушерство и гинекология” , "Онкология" и "Обществено здраве и здравен мениджмънт". За приноса му в развитието на българската и световната медицина е включен в Енциклопедичната книга „Светила в българската медицина”; избран за член на International Biographical Centre (IBC) ”TOP 100 HEALTH PROFFESIONALS 2007”, Кеймбридж, Великобритания. 

Проф. д-р Славчо Томов е учредителен член и член на управителните съвети на Европейската Асоциация по роботизирана гинекологична хирургия и на Управителния съвет на Асоциацията по роботизирана хирургия за Югоизточна Европа, Българската асоциация по минималноинвазивна гинекологична хирургия (БАМИГХ), Българската асоциация по онкогинекология (БАОГ). Членува в редица престижни български и международни професионални организации. 

Специализирал е във Франция, Германия и САЩ.