Всяка година на 20 октомври здравната общност отбелязва Световния ден за борба с остеопорозата. Това е заболяване, характеризиращо се с прогресивно намаляване на костната плътност с последващи фрактури на кости, инвалидизация и понякога смъртен изход. Наречена е още „тихият убиец“ или „болестта на гърбавата кралица“. Заболяването в ранен стадий протича безсимптомно. Първите признаци най-често са дифузна болка в гърба и намаляване на ръста при жените. „Понякога остеопорозата се установява след вече настъпили фрактури. Затова изследването за остеопороза в ранната менопауза е задължително с последващи контролни изследвания във времето.

За да се предотвратят късните последици, заболяването изисква постоянен лекарски контрол от специалист“, категоричен е проф. д-р Николай Николов, водещ специалист и началник на клиниката по ревматология в ,Сърце и Мозък’.

Проф. Николай Николов: Ранното откриване на остеопорозата спасява от болки и удължава живота

Той дефинира три основни вида остеопороза, на които пациентите трябва да обърнат внимание: първичната /постменопаузална/ e най-честата форма. При жени в менопауза, след отпадане на защитната функция на женските хормони, започва загуба на костна маса, костите стават порьозни и чупливи. Чупят се най-често прешлени, дори и без предшестващи травми, предмишница и шийка на бедрена кост. Усложнените фрактури на тозобедрената става често водят до летален изход. Вторичната остеопороза се дължи на продължителен прием на някои медикаменти, най-често кортикостероиди, някои ендокринни, обменни и бъбречни заболявания. Третата форма е сенилна и се проявява при възрастните мъже.

В ,Сърце и Мозък’ Плевен от скоро работи най-модерният апарат за изследване на костна плътност – остеоденситометър-DXA. Изследват се нивата на костната плътност на гръбначния стълб и шийката на бедрената кост. Днес (18 октомври) е първият ден за безплатни прегледи, от серията профилактични изследвания, които се правят в болницата с цел популяризиране на проблема и ранното откриване на заболяването.