Финансово стимулиране на младите семейства и работещите в България младежи след квалифициране им са сред приоритетите на “Продължаваме Промяната - Демократична България”
Все по-голяма част от младото население на България не знае накъде да поеме в кариерния си път. Този проблем стои в основата на много други - младежка безработица, липса на работни кадри и трудности в личен и семеен план. Дали това е резултат от нагласите на младите да се насочат извън граница в търсене на по-добри условия на живот и реализация? По данни на НСИ за 2023 г., над 19 хил. души между 20 и 29 г. са се изселили извън малките населени места и механичният прираст на населението в по-голямата част от градовете е с отрицателен индекс. Класацията води Северозападната област. Сред по-засегнатите региони по отношение на младежка миграция е и Сливенският. Защо младите не намират кариерните условия и условията на живот в Област Сливен за привлекателни?
“Много често младите хора намират знанията, които са придобили като неконкурентни на търсенето от работодателите. Изпитват потребност да бъдат в “крак с времето” на пазара на труда. Работодателите от своя страна потвърждават нуждата от образование отговарящо на европейските критерии за квалификация. Вярвам, че усилията в посока това да се промени са един от начините да задържат младите сливналии в града ни”, споделя Татяна Султанова, народен представител и водач на листата на ПП-ДБ в Сливен.
Какви са основните притеснения на младите?
Основните предизвикателства на младежите са свързани предимно с трудовата заетост и заплащането.
Големите градове предлагат повече възможности за професионално развитие, но същевременно изискванията и конкуренцията са по-високи, а това може да доведе до трудности в намирането на подходяща работа. Според Красимир Георгиев, млад предприемач от Сливен и част от местните структури на “Продължаваме Промяната”, в малките населени места липсват големи компании и често заплащането е в сивия сектор, което прави условията на труд по-несигурни.
Много млади хора напускат страната, търсейки по-добро бъдеще, а това води до изтичане на таланти. В същото време, нарастващото желание за завръщане към селския живот се дължи на търсенето на спокойствие, по-добра храна и по-малко стресово ежедневие. За да се развие обществото, е необходимо да се намерят решения за задържане на младите хора и подобряване на условията за работа в България. В отговор на проблемите на младите в кариерното им развитие програмата на “Продължаваме Промяната - Демократична България” включва продължителен ръст на минималната работна заплата до 1000 евро и средната работна заплата до 2000 евро до 2027г.
На какво се дължи младежката апатия в региона?
Липсата на гражданска позиция и интерес от страна на по-младата част от населението в региона е в основата на местните трудности. Основен проблем е липсата на осъзнаване за значението на личното участие в решаването на местните проблеми. “Много млади хора смятат, че техният глас няма значение, защото „никой не ги чува“, и често заявяват, че не разбират от политика”, коментира още Красимир Георгиев. Това води до масово избягване на участие в избори и политически процеси. Младите не са достатъчно информирани за ролята на парламента и за това какви последици може да има липсата на стабилно правителство. Често те променят отношението си, едва когато влязат в света на възрастните и се сблъскат с реалните проблеми на системата.
Какво да очакваме?
Далеч от традиционно мрачните възгледи на българското общество Евростат представя положителни статистики за страната ни:
Шестотин деца са родени повече през 2023, отколкото предходната година, с 15% е спаднала и смъртността, а 46 хил. души повече са се завърнали у нас, отколкото са я напуснали, което е цял един град.
С последните три държавни бюджета на “Продължаваме Промяна - Демократична България” значително се увеличи минималната работна заплата - от 650 лв. през 2021г. до 930 през 2024 г. Увеличиха се и местата в детските градини с общо над 14 хил. броя между 2021г. и 2023 г., по данни на НСИ, които за пръв път станаха безплатни.
За сравнение, минималната заплата е нараствала с най-много 50 лв. на година по време на управлението на ГЕРБ, а броят на местата в детските градини дори е намалял - с 2301 броя между 2018 и 2020 година в програмата.
Тенденцията е условията от последните три години да се запазят. В планът на коалиция “Продължаваме Промяната - Демократична България” за бъдещото управление в отговор на притесненията на младите за професионалното им развитие, и това число Област Сливен, са предвидени стипендии по фонд “Стамболов” за работещите поне 5 години след завършването си в страната.
Проблемите на местно ниво не спират и има много какво да се промени в подхода на управление. Област Сливен се бори с безводие, нерегламентирани сметища, недобри бази на висшите учебни заведения. Младежката емиграция и заетост е един от многото.
“Младите хора са много важен капитал за развитието на нашата икономика. Да чуваме техните проблеми и да обединяваме усилия за тяхното разрешаване е кауза, която трябва да чертае целия път на страната ни напред” - категорична е Татяна Султанова.
Номерът на коалицията ПП-ДБ в изборните бюлетини е 26.
Прочетете повече информация за всеки от кандидатите на https://promeni-sliven.bg/
Купуването и продаването на гласове е престъпление.