Отстранени са всички административни пречки във връзка с подсигуряването на терен  за изграждане на нова съдебна сграда в град Варна, в която да бъдат преместени всички съдилища и прокуратури. Това информират от Областна администрация.

От областния управител Марио Смърков са издадени заповеди за изземване на държавни имоти, представляващи 26 обекта, разположени върху терен, известен като бившата Циркова площадка, спечелени чрез няколко съдебни дела. Процедурите са приключили и обектите са предадени на ДП "Фонд затворно дело" - Териториално поделение Варна.

Със заповед от 3 януари т. г. на областния управител е отнето правото на управление от Министерството на правосъдието и от ДП „ФЗД“ върху поземлен имот с площ малко над 14,5 дка и находящите се върху него сгради, всички подобрения и приращения върху имота. Със същата заповед имотът е предоставен безвъзмездно за управление на Висшия съдебен съвет с цел изграждане на съдебна сграда, в която да извършват дейността си всички съдебни институции.

Приемно-предавателен протокол за частта от парцела за съдебната власт е изготвен на 26 януари, в момента са в ход технически процедури по документалното отразяване на прехвърлянето, уточняват от Областна администрация. 

Инициативата е наложена от битовите условия на работа на съдебните институции и юридическата общност в град Варна. Нито една съдебна институция в морската столица не се помещава в сграда, проектирана и строена за осъществяването на правосъдна дейност. Такова е положението от създаването на съдебната власт в града вече над 140 години. Това води след себе си редица проблеми.

Липсват достатъчно на брой съдебни зали, а обособените такива са съобразени с архитектурните ограничения, които поставят сградите. В нито един съд във Варна няма зала, която може да побере повече от 30 посетители едновременно, без това да им създава дискомфорт. Битовите условия на работа в сградите не отговарят на нормативните изисквания за магистрати, служителите, адвокатурата, охраната, конвоиращата дейност и гражданите.

Особено тежък е този проблем в Окръжния съд, в който от 67 съдии има общо три помещения - по едно за всяко едно отделение, пригодени за съдебни зали, в които може нормално да се правораздава. Средно на година в тях се разглеждат над 7000 дела. Често се разглеждат дела с висок обществен интерес и с голям брой участници в съдебния процес. Производствата са дълги и често продължават в повече от един заседателен ден, което блокира работата на останалите съдии и забавя други дела. Справянето е с цената на много компромиси и лични усилия.

Апелативният съд във Варна разполага с една съдебна зала, в която 21 съдии разглеждат въззивни дела от 6 окръжни съдилища. Средно на година в тази единствена зала се разглеждат около 2 хиляди дела.

Критично е положението в Районен съд – Варна. Институцията е разположена в бивше общежитие, сградата е с огромна цепнатина и няма как да бъде укрепена. Средно на година в тези условия 55 съдии разглеждат около 30 хил. дела.

Административен съд – Варна  се намира в етаж от административна сграда. Разполага с 4 зали, като средно на година разглежда над 3 300 дела. Работните помещения са без достъп до свеж въздух и слънчева светлина, изтъкват от Областна администрация.