Сливенският драматичен театър излиза с първата си за сезона постановка на приказката „Пепеляшка“ по Шарл Перо, Венцислав Асенов и Ивайло Гандев тази вечер от 19 часа. Публиката ще види какво ще й разкажат френският писател и българските драматург и режисьор.

Историята за бедното момиче пътува във времето, от епоха в епоха и припомня изконни истини.

Приказката за Пепеляшка има над 500 версии, познати по света. Най-известните й интерпретации са на Шарл Перо и Братя Грим. Сливенската „Пепеляшка“ е по текста на Шарл Перо, а не по Братя Грим. Въпреки еднаквия сюжет, разликата е в детайлите, не само защото при Шарл Перо пантофката е стъклена, а при Братя Грим – златна. Шарл Перо разказва приказка за тържеството на справедливостта и прошката, докато при Братя Грим за злите сестри има възмездие и жестоко наказание. Известният български режисьор и драматург Венцислав Асенов създава драматизация по текста на Шарл Перо, който е разказал най-разпространения й вариант. Режисьорът на спектакъла Ивайло Гандев изгражда сливенската постановка по драматизацията на Венцислав Асенов, с когото от дълги години работи в тандем в приказния театър.

Не за пръв път Сливенският драматичен театър предлага на публиката семеен спектакъл за деца и възрастни, основан на популярна история, приказка или легенда. В тазгодишната  „Пепеляшка“ е включен почти целият млад артистичен състав на театъра. Участват Вяра Начева, Габриел Петков, Димитър Марков, Марио Топалов, Наталия Георгиева, Самуела-Ивана Церовска и Яна Димитрова. Кой с каква роля е ангажиран и как я интерпретира, публиката ще види на 3 октомври. Ще види как магията на приказката може да направи всичко пошло и грозно красиво, как силата на характера може да надмогне злото с добро, как благородството на душата се извисява над благородния произход, колко великодушие и човечност крие прошката.

Искрящата музика на Павел Васев както винаги е мелодичния венец на драматизациите на Венцислав Асенов. А пеещите сливенски актьори имат опитен вокален педагог в лицето на оперния певец Георгиос Филаделфевс. Сценографията е на Кирил Наумов, автор на плаката е Маргарита Дончева. Всички заедно изграждат образа на театралното представление на „Пепеляшка“ на сливенска земя.

Нов семеен приказен спектакъл на сцената на Сливенския драматичен театър

Поучителната история на „Пепеляшка“ е пресъздавана безброй пъти в театъра, киното, телевизията и неведнъж – в анимационното студио на Уолт Дисни. Посланията на приказката за вярата в доброто и неговото вълшебство, за великодушието, любовта и прошката са трайно възпитателни, особено във времена като днешните, с нравствените идеи, вложени в тях. Каква поука е скрита в сливенската й интерпретация – ще разберете сами. Така или иначе, любимата приказка ще започне разговор с вас за стойностите в живота, за това колко е важно да понасяш с достойнство трудностите, пред които те изправя съдбата, да имаш куража да преборваш проблемите, да не допускаш в сърцето си злоба, завист и мъст, а да вървиш с любов и човечност към своето щастие.

Идеята на приказката не е да стигне до неизменно благополучния си край, който разказва как всички добри герои „три дни яли, пили и се веселили“ и после заживели щастливо. Тя идва, за да освети с мъдрост дългия път на живота, осеян с тръни, но и с рози, който човекът, с всичките си грешки и лутания, е способен да изживее с достойнство и чест.