Достъпът до вода, устойчивото управление на този ресурс и предотвратяването на неговата загуба, е важно да стане основен приоритет на националната и местната политика оттук нататък, категорична е Татяна Султанова, водач на листата на ПП-ДБ в Сливен

Татяна Султанова на среща с жители на с. Крушаре
/Татяна Султанова на среща с жители на с. Крушаре/

Селата Крушаре, Градец, Гавраилово и квартал Речица в Сливен са само малка част от основните проблеми в областта, в които проблемите с водопреносната мрежа правят живота изключително труден. Всеки ден хора от различните райони се свързват с молби за помощ с депутата Татяна Султанова. Тя е народен представител в 47-мото, 48-мото, 49-тото и 50-тото Народно събрание, като и в четирите парламента е избрана за заместник-председател на Комисията по околна среда и водите и член на Комисията по земеделие и храни. Повече от 17 години от кариерата си отдава на каузата за опазване на околната среда, като заема експертни и ръководни длъжности в системата на Министерството на околната среда и водите.

Над 90% загуби на питейна вода по водопреносната мрежа отчита регион Сливен
/Централна улица в кв. "Речица" - Сливен/

В ежедневните си срещи с хора от Сливен и региона Татяна Султанова е категорична, че липсата на достатъчно инвестиции и развита инфраструктура в малките региони на страната е един от проблемите за големият отлив на населението към големите градове. Именно лошата инфраструктура - за придвижване и ВиК, години наред е основно предизвикателство и пречка за развитие на малките населени места.

Г-жо Султанова, какви промени са нужни според вас, за да преодолеят малките населени места тези предизвикателства и да се развиват успешно?

Дълги години бяхме свикнали държавния бюджет да реализира големи излишъци в края на годината и парите да се раздават на приближени бизнеси и общини, вместо да отиват на прозрачен принцип до хората в малките населени места. Нова посока беше зададена за пръв път от кабинета на Николай Денков, когато бе създадена Националната инвестиционна програма, в която бяха финансирани изготвени инфраструктурни проекти на общините, които дълго време отлежаваха „на трупчета“. Така всяка община, независимо от коя политическа сила е избран нейния кмет, получи възможност да финансира най-важните за общината проекти - за улици, за ВиК инфраструктура, за болници и училища и др., за които е изготвила документация.

Важно е да отчетем различния подход: За 4-те години на кабинета „Борисов 3“ през МРРБ са отпуснати само 153 млн. лв. за 266 общински проекта за цялата страна. За 10-те месеца на кабинета „Денков“ МРРБ подписа споразумения за финансиране на 1042 общински проекта за над 2,5 млрд. лв. Дори само за 2024 г. до момента общините получават повече средства за общински проекти, отколкото за 4-те години управление на „Борисов 3“. И тази тенденция трябва да продължи.

Освен общинските проекти, работните места също са сред основните наболели въпроси на малките населени места. Сред основните работодатели в различни региони на страната са ТЕЦ-овете. Застрашени ли са тези работни места? Голям е казусът в момента с бъдещето на минната индустрия и на комплекса Марица-Изток. Бяхме свидетели на трудни за възприемане от българските граждани сцени в последния ден на 50-то Народно събрание, в който част от политическите сили стигнаха и до физическо разрушаване на пленарната зала на парламента. Каква е позицията на ПП-ДБ по този въпрос?

ПП-ДБ е единствената политическа сила, която не лъже хората и работи за намиране на реални решения за бъдещето на региона. Още през 2021 г. преди ПП да съществува като партия, казахме на хората истината – че има нови технологии, а продуктът, който те произвеждат вече е неконкурентен. Няма нито една издадена административна забрана да работят ТЕЦ и мините. Но в момента са на загуба, точно защото не им е конкурентен продуктът.

Пътната карта още преди година беше внесена в парламента, но тогава ГЕРБ се заиграха с тънки политически сметки и не я гласуваха. Сега, като опряха нещата до кокала и на 30-и септември изпускаме последния срок за допълнителните средства по програмата RePowerEU, решиха да влезе в последния момент. Това, което пише в Пътната карта е, че няма да има затваряне на нито една мощност административно, но няма да има и субсидиране на мощности, които не могат да работят на пазарен принцип. Субсидиране е невъзможно по евродиректива. Който лъже тези хора, че ще получат субсидии от държавата, трябва да знае, че това е непозволена държавна помощ. Това, което е заложено в ПВУ, са няколко милиарда за допълнителна подкрепа за хората под формата на предприятие за конвергенция и рекултивация, в което да работят. Тези пари трябва да бъдат одобрени от ЕС, да бъдат вложени и да бъдат разплатени до средата на 2026 г. Ние се борим тези средства да стигнат до миньорите още от 2022 г.

Заради забавянето с цяла година от ГЕРБ и заради безобразното и вандалско поведение на Възраждане и ИТН, тези промени в енергетиката ще се случат, но хората няма да получат парите. Когато няма достатъчно пари за миньорите, то е заради това, което се случи в последния ден на парламента.

Получавате ежедневно въпроси от граждани с молби за помощ и съдействие във връзка с безводието и остарялата ВиК мрежа. Има ли изход, не остава ли темата основна стигма за хората в страната?

За съжаление, това е така. Твърде остарялата водна инфраструктура, на повечето места в страната с давност над 80 години, постави България в една срамна класация сред европейските държави - за най-високи загуби на питейна вода по водопреносната мрежа.

За моят избирателен регион Сливен, например, статистиката сочи, че те достигат до над 90% дори, което е изключително разочароващо на фона на световният проблем с недостига на питейна вода. В момента над 1,1 милиарда души по света нямат достъп до питейна вода, а на фона на това България не разполага с неограничени запаси на повърхностни води.

Силна е необходимостта компетентните органи в държавата да управляват този ценен ресурс като водата с необходимата отговорност (което не се наблюдава за съжаление). Въпросът е от  първостепенно значение, защото достъпът до вода на хората е конституционно право, определено още в Основния закон в държавата.

Достъпът до вода, устойчивото управление на този ресурс и предотвратяването на неговата загуба, следва да стане основен приоритет на националната и местната политика оттук нататък.

Проблемите с инфраструктурата, водопреносната мрежа и липсата на устойчиви решения за работните места в Сливен и региона показват необходимостта от ясно политическо лидерство и отговорност. Гласът на всеки гражданин е решаващ, за да продължат реалните промени, които могат да подобрят живота в нашия регион. ПП-ДБ залага на комплексни мерки за развитие на малките населени места, подкрепа за младите семейства и създаване на нови икономически перспективи. За да бъдат тези промени реализирани, е нужно активно участие на предстоящите избори. Ние от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ носим отговорност да начертаем пътя на България през следващите години.

Повече информация за кандидатите в листата на „Продължаваме Промяната“ в Сливен и актуални новини може да следите на https://promeni-sliven.bg/

“Продължаваме Промяната - Демократична България” се явява на изборите с номер 26 в бюлетината.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!