Музей за бъдещето отвори врати в МГ „Баба Тонка“ след четири годишно прекъсване заради основния ремонт на сградата и пандемията от ковид. Експозицията е разположена на приземния етаж на гимназията, където са отделени две свързани помещения, съобщават от учебното заведение. Първото разказва личната, семейна и обществена история на Тонка Обретенова, във втората зала се съхранява историята на училището.

Идеята да се създаде музейно пространство, наситено с информация за патрона, е свързана с отбелязването на 100-годишнината от преименуването на училището от Княгиня Евдокия на Баба Тонка. Русенската девическа гимназия, чийто наследник е днешната Математическа, е създадена още в годините на турското робство, припомнят от учебното заведение. През 1898 г. е именувана на княжеската дъщеря, непосредствено след рождението й. През 1922 г. русенци вземат решение девическото училище да получи името на известната възрожденска деятелка Тонка Обретенова.

Училищният музей дължи обновлението си на апостолската дейност на учителя по история  Иван Зартов. Завръщайки се за кратко след пенсионирането си, той превръща в своя кауза работата по възстановяването на училищната памет.

Преподавателят е убеден, че музеят е място, в което съвременните млади хора трябва да намират множество отговори. В него трябва да кипи живот, от славната история на гимназията, която да е източник на гордост, вдъхновение, упование в трудностите и вяра в утрешния просперитет, разказа той пред Дарик радио. Колегите му също помагат в начинанието и създават 40-минутен филм за музейната сбирката.

Историята няма да стои заключена, таблата няма да немееят в тъмното, училищният музей ще е място за много инициативи, посочи Галина Бобева, директор на МГ „Баба Тонка“, чиято Амбицията на ръководството на гимназията е обновяването и модернизирането на училищните пространства да продължи.

Още по темата чуйте от Галина Бобева и Иван Зартов в прикачените файлове: