Ковид е думата за 2020 г. за Ирина Бокова, каза тя в "Годината" на Дарик радио.
"Аз си задавам много въпроси - от сега нататък как? Най-важният и ценен извод, който всички трябва да направим, е че в центъра на вниманието на всяка политика трябва да бъде сигурността на човека. Каквито и мерки да се вземат от тук нататък, трябва да бъдат насочени точно натам", коментира тя.
Кризата показа едно огромно разделение и задълбочи вече съществуващите неравенства. Ако така продължим, светът няма да бъде нито спокоен, нито мирен, смята Бокова.
"Епидемията ускори това, което вече съществуваше - технологиите, дистанционното преподаване. Без съмнение технологиите навлязоха в образованието и те няма да си отидат. Това много сериозно променя образованието и процеса на възприятие", каза по отношение на развитието на образованието във време на пандемия директорът на ЮНЕСКО.
Според нея обаче не трябва да забравяме, че образователната система е място за социализация на младите хора и среда за общуване. Технологиите сами по себе си не решават проблемите. Съдържанието, което ще бъде вложено в този нов вид обучение е много важно.
По отношение на културата по време на Ковид, Ирина Бокова коментира: Културата е една от сферите, които най-много пострадаха от кризата. Без култура не можем - тя превзе домовете ни през екраните на телевизорите и компютрите. Тя ни помогна да преодолеем емоционалната част на кризата.
За кризата с Ковид Бокова смята, че единственият изход са надеждни ваксини. Надява се и науката по-нататък да намери много пвоече възможности за лекуване на това заболяване.
Думата на 2021 г. ще бъде надежда, смята Ирина Бокова.
Чуйте повече от разговора във видеото