Фасадата определя цялостния облик на всяка сграда. Тя не само формира първото впечатление на всеки, който вижда вашия дом, но и предпазва конструкцията от външни влияния. В този материал ще разгледаме основните видове фасади, техните характеристики и най-подходящите материали за изграждането им.
Фасадата е външното лице на сградата и има решаващо значение за нейния цялостен вид. Тя изпълнява две основни функции. От една страна, създава визуалната идентичност на дома, а от друга - служи като защитен щит срещу всички външни влияния: дъжд, сняг, вятър, температурни промени и шум. Правилно изградената фасада осигурява оптимална термоизолация и намалява разходите за отопление и охлаждане.
Фасадата „Demit“ – водещият избор сред фасадните решения
Контактна фасада или „Demit“ („Демит“) Контактната фасада, известна също като „Демит“ (Demit) фасада, е най-разпространеният вариант в България. Тази фасада включва различни компоненти, сред които се откроява топлоизолационния панел.
При тази фасада изолацията, предимно стиропор, се лепи директно към външната стена. След това монтираните плочи от стиропор се закрепват със специални дюбели. Следва защитната мрежа за армиране и укрепване на повърхността на фасадата. Върху така измазаните външни стени се завършват с шпакловка, след което следва естетическата част – боядисване на фасадата с избрания цвят.
Вместо стиропор може да се използва каменна вата, която е по-добро решение благодарение на своите свойства. Тя, преди всичко, е паропропусклива и позволява на стените да "дишат", осигурява по-ефективна звукова изолация, тъй като плътната структура на каменната вата абсорбира звуците. Освен това, тя е подходяща за труднодостъпни места, т.е. там където плочите от стиропор не са подходящи. Има и екологичен фактор: тъй като каменната вата се произвежда от естествен камък, тя е естествен материал, докато стиропорът се получава в резултат на преработка на нефт.
Фасадите с изолация от стиропор са по-евтин вариант и позволяват по-бърза работа. Ако като топлоизолационен материал се използва минерална вата, цената на фасадната система се увеличава с около 40%.
Контактните фасади подобряват енергийната ефективност на сградата, като по този начин спестяват разходи за отопление и климатизация. Те издържат повече от 30 години и осигуряват бърза възвръщаемост на инвестицията.
Не толкова популярно, но изключително енергийно ефективно решение са вентилационните фасади. С тях се постига икономия на енергията, необходима за отопление и охлаждане, с около 30%.
Ключът е в наличието на вентилационен, т.е. въздушен слой с дебелина от 2 cm до 5 cm. Този слой е разположен между стената на сградата и външната фасадна облицовка. Осигурява безпрепятствен въздушен поток, което позволява ефективно отстраняване на влагата. По този начин се предотвратява развитието на мухъл и плесен. През лятото въздушният слой задържа топлината, така че тя не влиза във вътрешността, което намалява необходимостта от климатизация. През зимата допринася за топлоизолацията на сградата. Вентилационната фасада има отлична звукоизолация и дълъг експлоатационен живот, надхвърлящ 50 години.
За разлика от фасадата „Demit“, при вентилационната фасада изолационният слой не се поставя директно върху външните стени, а върху скелета, т.е. върху носещата конструкция, която е механично закрепена. След това се поставя топлоизолация между скелета, т.е. хоризонталните и вертикалните профили, така че да няма празнини между тях.
Следва монтаж на паропропускливо-водопропускливо фолио, което предотвратява навлизането на влага в изолационния слой, като същевременно осигурява безпрепятствено преминаване на водните пари от вътрешността към въздушния слой. Следва въздушен слой с вентилационни отвори, които служат за влизане и излизане на въздуха, разположени най-често в горната и долната част на фасадата. Накрая се поставя външната фасадна облицовка и може да бъде изработена от различни материали - камък, метал, стъкло, дърво...
Вентилационната фасада има и съществени недостатъци в сравнение с фасадата „Demit“ – тя е двойно по-скъпа и заема повече място, т.е. има по-голяма дебелина.
На какъвто и вид фасада да се спрете, важно е вашият майстор на фасади да я изпълни правилно. Само ако всички фасадни слоеве са монтирани професионално, ще се предотврати появата на термомостове и ще се осигури дълъг живот на фасадата.
Видове материали за фасади
Споменахме кои изолационни материали може да се използват при изграждането на фасади. Важно е обаче да споменем някои други материали, които определят вида фасада.
Стъклените фасади са най-честият избор за модерни сгради, особено бизнес помещения. Представляват самоносеща, изцяло остъклена фасадна конструкция. При стъклената фасада хоризонталните и вертикалните алуминиеви профили, които разделят стъклените панели, може да бъдат видими (непрекъсната стъклена фасада) или невидими отвън (структурна стъклена фасада). Алуминиевите профили може да бъдат видими само с минимална ширина по ръбовете на елементите и тогава говорим за полуструктурна стъклена фасада. Стъклените фасади може да бъдат вентилационни, тоест да имат въздушно пространство между два слоя стъкло. Това са фасади с двоен стъклопакет.
Металните фасади са изработени от сандвич панели с термопълнеж. Техните облицовки обикновено са изработени от стоманени или алуминиеви плочи.
Дървените фасади са традиционен избор и най-често могат да се видят в планинските места. Те включват профилирани дъски или дървесни плочи. Представляват вентилиращ тип фасади. Дървените фасади имат по-висока цена от металните.
Съвети за избор на цвят на фасадата
Когато избирате цвят за фасадата на вашия дом, не се водете само от последните модни тенденции. За да постигнете най-добър резултат, обърнете внимание на цялостната картина - как избраният цвят ще се съчетава с покрива, дограмата и оградата на имота. Важно е също да помислите за архитектурната среда наоколо - целта е вашият дом да изглежда хармонично в околността, без да създава прекален контраст. Също така, преценете добре и естествената светлина, която пада върху сградата, тъй като тя може значително да повлияе на крайния визуален ефект.