През тази седмица се провежда за пореден път Европейската имунизационна седмица, която тази година ще премине под мотото: „Всяка доза има значение“.
Инициативата е на СЗО и началото е поставено през 2005 г. и от тогава до сега тя се провежда всяка последна седмица на месец април. През 2023 г. Европейската имунизационна седмица е насочена към необходимостта от подобряване на ваксинационния обхват поради отчетения спад в имунизациите по време на пандемията от COVID-19.
И тази година целта на кампанията е да напомни, че ваксините са основната причина за ограничаване разпространението на животозастрашаващи инфекциозни заболявания по целия свят и че навременното им поставяне спасява животи. Чрез избора си да сме ваксинирани, ние не само защитаваме себе си, но и нашите близки. Масовата имунизация изгражда колективен имунитет, който от своя страна предпазва хората, които не могат да бъдат ваксинирани поради отслабена или увредена имунна система. В рамките на кампанията трябва да се обърне внимание и на децата, които са неваксинирани или с пропуск в имунизациите, което ги поставя в условия на риск и ги оставя уязвими и незащитени от заразяване и боледуване от ваксинопредотвратими заболявания.
В изпълнение на целите на кампанията РЗИ Ловеч проведе среща с ОПЛ и медиатори, работещи в общините от областта. Обсъден е постигнатия обхват със задължителни имунизации и реимунизации през последните три години – 20, 21 и 22 г. и мерките за достигане на обхвата от годините преди пандемията от COVID-19.
Акцентира се върху необходимостта от засилено внимание към децата от високорисковите и труднодостъпни групи от населението - основно с помощта на здравните медиатори към общините; към родителите, отказващи имунизации на децата си под влияние на антиваксърски групи.
Подчертано е силното влияние на отношението на медицинският специалист към ваксинацията върху вземането на решения от пациента/родителя. Лекарите, медицинските сестри и акушерките играят жизненоважна роля в съветването на пациентите си за ползата и важността на ваксините.
На интернет страницата на инспекцията са качени информационни материали за значението на ваксините.
Не на последно място за нас е важна работата с медиите, които могат активно да популяризират ползите от имунизациите и да си напомним за пореден път, че благодарение на ваксините животозастрашаващи заболявания като Полиомиелит, Морбили и Хепатит Б се регистрират все по-рядко.
Прилагането на ваксини е безопасен и икономически ефективен начин да се предпази населението си от болести, погубили живота на стотици хора в миналото. Благодарение на ваксините:
Полиомиелитът в световен мащаб е намалял с 99% от 1988 г. насам. Пълната имунизационна схема срещу полиомиелит в детска възраст осигурява имунитет през целия живот. В България ваксини срещу полиомиелит се прилагат през първата, втората и шестата година от живота на детето. През 2020 и 2021 г. имунизационният обхват срещу полиомиелит в страната отчете спад спрямо предходните години, но през 2022 е регистриран ръст при всички приеми. В света е останал само един от трите типа диви полиовируси, той продължава да циркулира в Пакистан и Афганистан.
Прилагането на две дози ваксини срещу морбили осигуряват защита от заболяване и свързаните с него сериозни усложнения при почти 100% от ваксинираните през целия живот. В България имунизационният обхват срещу морбили с първа и втора доза е незадоволителен, като през 2020 и 2021 г. е по-нисък спрямо предходните години. През 2022 г. е регистриран ръст и при двата приема, но въпреки това остава неимунно (незащитено) детското население, което е предпоставка за възникване и разпространение на взривове от морбили в страната. Въпреки че имунизацията драстично намали смъртността от морбили, морбилният вирус продължи да циркулира и през 2021 г. по света 128 000 души загинаха от морбили. През 2023 г. се отчита ръст на заболелите от морбили в Европейския регион на СЗО. Поради високата заразност на морбилния вирус 90% от лицата без имунитет при контакт с болен от морбили ще се заразят и ще заболеят. Един на всеки 5 заболели ще развие сериозни усложнения, като инфекция на ухото, глухота, слепота, пневмония, енцефалит, дори смърт.
Ваксината срещу хепатит Б е 95% ефективна за предотвратяване на инфекция, развитие на хронични заболявания и рак на черния дроб, причинени от вируса. В България имунизацията срещу хепатит Б се прилага на новородените още през първите 24 часа от живота им. За изграждане на пожизнена защита е необходимо получаването на още 2 или 3 дози ваксина срещу хепатит Б през първата година от живота.
Почти всички случаи на рак на маточната шийка са причинени от човешки папиломни вируси (HPV) и могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация
Прилагането на ваксини, в съответствие с националния имунизационен календар, е изключително важен процес, който започва от самото раждане и продължава през целия живот, защото ваксините предлагат защита за всички възрасти. Имунизацията е право и отговорност на всеки.