Евродепутатът Цветелина Пенкова каза в Плевен, че до 2030-та г. в ЕС ще се намалят с 50 % химичните препарати, използвани в земеделието.

Тя беше за втори път гост на Международно изложение „Пчеларство – Плевен 2022“, което се състоя на 13-ти февруари в Търговски център „Плевен“, като връчи част от наградите.

Пред журналисти, евродепутатът Цветелина Пенкова отбеляза акцента в иновациите и технологичните разработки, които се създават в помощ на пчеларството, както и полагането на грижи за здравето на пчелите като ключов момент.

„В Европейския парламент, във всички институции в Европа и в България оценяваме значимостта на сектора и по последни данни 4 милиарда евро като стойност на продукция от селското стопанство, е пряко зависима от опрашителите. Т.е. почти всичко, произвеждано в селскостопанския сектор е абсолютно пряко свързано с наличието на опрашителите и активната дейност в пчеларския сектор“.

Цветелина Пенкова отбеляза проблемите в сектора, свързани с начина на използването на определени пестициди и химически препарати в земеделието.

„ЕС следи внимателно и има сериозни забранителни списъци, които не позволяват използването на много от тези химични съставки. Има заложена цел, че до 2030 г.трябва да се намали с 50 % използването на химични препарати за обработване на земеделски площи като се заложи изцяло на биологични препарати“.

Друга цел, заложена в европейските политики е, 25 % от обработваемата земя в целия ЕС да бъде изцяло с биологично земеделие – без допълнителни субстанции, които се отразяват на самата храна за хората, както и върху опрашителите, и цялото биоразнообразие, което е зависимо от човешката дейност.

Относно грижата за баланса в отглежданите култури в България с превес по отношение на житните за сметка на много други, за Дарик радио евродепутатът Цветелина Пенкова каза, че трябва да се акцентира в тази посока, за да се гарантира разнообразието на видовете посеви и културите, които се отглеждат у нас.

„Защото от една страна се нарушава балансът при животни и насекоми, но същевременно се нарушава и плодородието на почвата. Надяваме се, че с допълнителна подкрепа в посока към по-малките производители на земеделски култури, а не само на големи житни производители, ще може да се постигне нужният баланс".  

19-тото издание на Международно изложение - договаряне "Пчеларство - Плевен 2022" се проведе от 10-ти до 13-ти февруари в града - домакин.