Преди 10 години включената в Червената книга на България белошипа ветрушка се счита за изчезнала от България като гнездящ вид. По програма " LIFE" на ЕС екипът на "Зелени Балкани" се заема с възстановяване гнезденето на вида в защитена зона Сакар, част от мрежата Натура 2000.
Днес местообитания на птиците има в село Левка в Сакар планина, в Спасителния център за диви животни в Стара Загора и в района на " Лукойл Нефтохим" - Бургас, където през 2014 година природозащитниците локализират неизвестно до тогава местообитание на птиците. Наскоро там след зимуване в Африка се завърна и маркираната със сателитен предавател белошипа ветрушка Ема, разказа за Дарик ръководителят на проекта ,,Възстановяване на белошипата ветрушка" Градимир Градев.
В България има около 50 двойки белошипи ветрушки. В момента птиците са в период на мътене на яйцата и се очаква да се излюпят първите малки. 70 – 80 % от птиците гнездят в изкуствени гнезда.
Белошипите ветрушки са хищни птици. Хранят се с насекоми, малки гризачи и влечуги. Хранейки се с вредители по земеделските култури, малките соколи са незаменим помощник на селскостопанските производители.
Чуйте повече в репортажа на Маргарита Колева.