Няма съмнение, че тенденцията за устойчивост ще продължава да се разраства и да получава дори по-ярък отзвук и през 2024 г., като за това има основателна причина. Изменението на климата оказва своето въздействие все повече и повече с всяка изминала година, и макар това да не се дължи на ежедневните ни навици или начин на живот, зеленото мислене може да допринесе много за по-съществена промяна в живота ни като общество. И така, кои са 4-те цели за устойчив начин на живот, които можем да възприемем през 2024 г. и които могат да помогнат както за спасяването на света, така и да доведат до лична промяна, за да живеем по-зелено, а по-щастливо през следващата година.

     1. Устойчиво облекло

Може да не ви се вярва, но текстилната промишленост е един от най-големите замърсители в света. Не е изненадващо, че организациите и правителствата, особено в ЕС, заемат по-строга позиция по този въпрос и налагат тенденции за устойчива мода, насочени към ограничаване на въглеродния отпечатък на текстилната промишленост. Самата текстилна промишленост също се насочва към това да е по-зелена, като се отдалечава (по-бавно от очакваното) от бързата мода и се връща към устойчивите облекла. Когато говорим за устойчива мода, обаче, съществува още една тенденция, която завладява Генерация Z и милениалите и се разпространява в ежедневието ни, а именно кръговата мода. Всяка година хиляди тонове качествени дрехи втора употреба и нови дрехи се озовават в кофите за боклук. Но това не бива да продължава. Вместо това брандовете предлагат на хората да купуват техните дрехи. Можете да продавате дрехите си и не само да освободите гардероба си, като замените дрехите си за по-екологични алтернативи, но и да спечелите пари от това.

     2. Обществен транспорт

Докато всички търпеливо чакаме индустрията за електрически превозни средства да се разрасне и да достигне до масовия потребител, можем да помогнем на градовете си да станат по-благоприятни за живеене, като просто ходим пеша или използваме обществен транспорт. Ако това не е възможно там, където живеете, споделеното пътуване все още е много добра алтернатива. Приложенията за споделено пътуване вече са широко разпространени в САЩ, а Европа следва тази тенденция, въпреки че масовият транспорт е много по-добре организиран на „стария континент“.

4 цели за устойчив начин на живот през 2024 г.

     3. Енергийно ефективен дом

Етикетите А++ върху различните видове електроника вече са стандарт за Европа. Но дори нещо просто като смяната на крушките с енергийно ефективно осветление може да спести тонове енергия, когато се използва в голям мащаб. Дори инвестирането в нови методи за готвене като фритюрник с горещ въздух или мултикукър може да ви спести малко електроенергия, като същевременно подпомогне плана ви за по-здравословен начин на живот. Можете да използвате многобройните онлайн калкулатори за енергийна ефективност, за да проверите какво можете да промените, за да направите дома си по-екологично място.

     4. Измерване на екологичните инициативи на правителството

Ако искаме да предизвикаме промяна на политиката в нашите общности, трябва да сме информирани за изменението на климата и инициативите, които правителствата на ЕС предприемат. За тази цел Директивата на ЕС за корпоративното отчитане на устойчивостта (CSRD) разширява своите политики, като принуждава компаниите да оповестяват публично своите усилия за устойчиво и екологосъобразно производство и бизнес модел. Проверката на публично достъпната информация е чудесен начин да изразите мнението си по въпрос, близък до дома и общността ви. Също така купуването от сертифицирани от CSRD компании е чудесен начин да подкрепите предприятия, които се грижат за околната среда.

*Източник: Европейската комисия